Czytasz dzięki

Amerykańscy senatorowie pozbywali się akcji przed wybuchem epidemii

  • PAP
opublikowano: 20-03-2020, 16:44

Republikańscy senatorowie Richard Burr oraz Kelly Loeffler sprzedali akcje o wartości milionów dolarów po otrzymaniu niejawnych informacji na temat możliwych skutków epidemii Covid-19 - donoszą media w USA. Politycy publicznie podważali powagę zagrożenia.

Jak ujawnił w czwartek portal śledczy ProPublica, Richard Burr, który pełni funkcję szefa senackiej komisji ds. wywiadu, sprzedał akcje o wartości do 1,72 mln USD w 33 transakcjach zawartych na tydzień przed początkiem gwałtownych spadków cen akcji na giełdzie. Jak donosi portal, polityk był wówczas na bieżąco informowany przez służby na temat zagrożeń związanych z epidemią nowego koronawirusa.

Równocześnie amerykańskie radio publiczne NPR ujawniło nagranie z prywatnego spotkania Burra z członkami elitarnego klubu przedsiębiorców i działaczy z 27 lutego, w którym Republikanin przedstawił mocno pesymistyczną prognozę potencjalnych skutków wirusa, porównując go z epidemią hiszpanki z 1918 roku.

Jak zaznacza NPR, zupełnie inny ton miały publiczne wypowiedzi polityka. 5 marca wystosował oświadczenie, że Ameryka jest "w lepszej pozycji niż jakikolwiek inny kraj, aby odpowiedzieć na zagrożenie dla zdrowia publicznego".

Zapytana o sprzedaż akcji rzeczniczka senatora odpowiedziała: "lol" (skrót oznaczający "głośny śmiech" - PAP), po czym stwierdziła, że transakcje Burra zostały formalnie zgłoszone i miały miejsce na "tygodnie" przed rozpoczęciem wahań na giełdzie.

Reprezentująca Demokratów kongresmenka Alexandria Ocasio-Cortez wezwała Burra do złożenia mandatu. Ale podobny apel wystosował też prawicowy publicysta telewizji Fox News Tucker Carlson, który stwierdził, że działania senatora "wyglądają na zdradę".

W styczniu i lutym dużej części swoich akcji pozbyła się też inna republikańska senator Kelly Loeffler z komisji ds. zdrowia. Jak podał portal The Daily Beast, Loeffler i jej mąż, szef nowojorskiej giełdy Jeffrey Sprecher, zaczęli sprzedawać papiery wartościowe 24 stycznia - w dniu, kiedy doszło do zamkniętego spotkania przedstawicieli komisji zdrowia z oficjelami administracji prezydenta na temat koronawirusa.

Loeffler zawarła w kolejnych trzech tygodniach 27 kolejnych transakcji sprzedaży. W tym czasie kupiła akcje dwóch spółek, w tym firmy Citrix oferującej programy do pracy na odległość. Mimo tych transakcji, Loeffler publicznie zapewniała, że Stany Zjednoczone są przygotowane na stawienie czoła koronawirusowi.

W odpowiedzi na rewelacje mediów, polityk stwierdziła, że jest to "żałosny i bezpodstawny atak". "Nie podejmuję decyzji inwestycyjnych dla mojego portfelu. Decyzje inwestycyjne są podejmowane przez kilku zewnętrznych doradców bez wiedzy mojej i udziału mnie i mojego męża" - napisała na Twitterze Loeffler. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu