Amerykańska demografia zaczęła sprzyjać akcjom (WYKRES DNIA)

Wzrost liczebności grupy osób w wieku sprzyjającym oszczędzaniu będzie przez najbliższych kilkanaście lat wspierał amerykański rynek akcji, przewiduje Tobias Levkovich, strateg banku Citigroup.

Notowania indeksu S&P500 (linia zielona, skala lewa, transformacja logarytmiczna), na tle liczebności grupy wiekowej 35-39 lat (linia czarna, skala prawa, wartości roczne wg wartości na koniec pierwszego półrocza)
Zobacz więcej

Notowania indeksu S&P500 (linia zielona, skala lewa, transformacja logarytmiczna), na tle liczebności grupy wiekowej 35-39 lat (linia czarna, skala prawa, wartości roczne wg wartości na koniec pierwszego półrocza) Bloomberg

Liczebność grupy demograficznej w wieku 35-39 lat, która po latach kurczenia się w 2013 r. zaczęła rosnąć, zwiększy się do 2028 r. o 22 proc., wynika z prognoz Departamentu Handlu. To dobry znak, bo właśnie ci ludzie wkraczają w lata, kiedy generują największe oszczędności. Ten kapitał w znacznej mierze zasili rynek kapitałowy, ocenił w raporcie Tobias Levkovich, główny strateg amerykańskiego rynku akcji w Citigroup.

„Młodzi ludzie nie mają głęboko zakorzenionej obawy przed akcjami” – napisał specjalista, wskazując, że nie ucierpieli oni na dwóch katastrofalnych bessach, które przetoczyły się przez rynek od początku ubiegłej dekady.

Przez wiele lat specjaliści wskazywali, że na koniunkturę giełdową niekorzystnie wpływać będzie odchodzenie na emerytury roczników powojennego wyżu demograficznego (tj. osób urodzonych w latach 1946-1964), skutkujące wycofywaniem przez nich zainwestowanych oszczędności. Jednak dotąd niewielu ekspertów wskazywało na wchodzenie w okres generowania najwyższych oszczędności roczników kolejnego wyżu, datowanego na lata 1981-1997. Obecnie liczebność pokolenia młodszego wyżu, sięgająca 75,3 mln, jest już wyższa od liczebności pokolenia wyżu powojennego, liczącego 73,5 mln osób, wynika z danych, na których Tobias Levkovich oparł swoją analizę.


Notowania indeksu S&P500 (linia zielona, skala lewa, transformacja logarytmiczna), na tle liczebności grupy wiekowej 35-39 lat (linia czarna, skala prawa, wartości roczne wg wartości na koniec pierwszego półrocza). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańska demografia zaczęła sprzyjać akcjom (WYKRES DNIA)