Amerykańska inflacja i Tajlandia przeceniły indeksy w Europie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 19-12-2006, 18:30

Największe europejskie giełdy pogłębiły we wtorek rozpoczętą dzień wcześniej korektę.

Największe europejskie giełdy pogłębiły we wtorek rozpoczętą dzień wcześniej korektę. O ile jednak w poniedziałek przecena była symboliczna, o tyle dzisiaj miała ona już bardzo wyraźny charakter. Przewaga strony podażowej była reakcją na najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki i spadki na azjatyckich parkietach. Te ostatnie wymusiła w dużym stopniu sytuacja w Tajlandii, gdzie wskutek decyzji banku centralnego doszło do gwałtownej przeceny miejscowej waluty i odpływu kapitału.

Inwestorzy od rana czekali na popołudniową publikację raportu o inflacji PPI w Stanach Zjednoczonych. Obawiano się, że mogła ona w listopadzie silnie przyspieszyć, co okazało się niestety prawdą. Znacznie spadło prawdopodobieństwo szybkiej redukcji stóp procentowych za oceanem Potwierdzić to może wrost rentowności bonów i obligacji w USA.

Duża zniżka notowań stała się udziałem papierów niemieckiego SAP, największego na świecie producenta oprogramowania wspierającego zarządzanie. Spadek kursu był odpowiedzią graczy na mocno pesymistyczny komunikat Oracle, trzeciego na świecie pod względem wielkości producenta aplikacji komputerowych.

Pod kreską toczył się handel spółkami surowcowymi, a wśród nich duże spadki dosięgły koncerny paliwowe. Szczególnie słabo zaprezentował się francuski Total, oraz norweski Statoil. Ta druga spółka ma zamiar połączyć się z Norsk Hydro.

W dobrych nastrojach zakończyli za to dzień posiadacze walorów Genmab, duńskiego przedstawiciela sektora farmaceutycznego. Brytyjski gigant branżowy GlaxoSmithKline zgodził się zapłacić 2,1 mld USD za udziały w skandynawskiej spółce i prawa do produkowanych przez firmę środków antynowotworowych oraz przeciwko artretyzmowi.

WST

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu