Amerykańska licencja dla Polimerów Police

AW
opublikowano: 21-12-2017, 22:00

Decyzja o wyborze licencji stanowi kolejny etap przygotowań do największej inwestycji polskiego sektora chemicznego w XXI w.

Zarząd PDH Polska (spółki należącej do Grupy Azoty) zarekomendował, a rada nadzorcza pozytywnie zaopiniowała wybór licencji na technologię produkcji polipropylenu dla projektu Polimery Police. To projekt o strategicznym znaczeniu dla Azotów. Najlepszą ofertę przedstawił Grace Technologies, Inc., podmiot zależny W.R. Grace & Co.-Conn. To amerykański koncern chemiczny.Decyzja wymaga jeszcze akceptacji nadzwyczajnego walnego zgromadzenia akcjonariuszy PDH Polska.

Polimery Police to kompleks produkcyjny mający się składać z instalacji do produkcji propylenu i polipropylenu, portu z bazą zbiorników surowcowych oraz infrastruktury pomocniczej i logistycznej. W PDH Polska równolegle trwa wyłanianie przyszłego generalnego wykonawcy inwestycji w formule „pod klucz” za cenę ryczałtową.

Spółka ma już licencję na technologię Oleflex do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu. Zgodnie z harmonogramem prace budowlane mają się rozpocząć pod koniec 2019 r., natomiast zakładany termin ich zakończenia to koniec 2022 r. Koszt realizacji projektu szacuje się na 1,27 mld euro, z czego prawie 1 mld euro stanowią nakłady inwestycyjne (CAPEX), a pozostała część wydatków związana jest z finansowaniem w okresie budowy, kosztami funkcjonowania spółki projektowej oraz wymaganymi w przyjętej dla projektu formule finansowania rezerwami.

— Projekt Polimery Police pozwoli na wydłużenie łańcucha produktowego do polipropylenu, stwarza potencjał wypracowania dodatkowej i bardziej stabilnej marży. Daje możliwość funkcjonowania na większym i bardziej chłonnym rynku polipropylenu oraz spłaszczenia cykliczności naszego biznesu. Po uruchomieniu instalacji nastąpi istotna przebudowa struktury naszych przychodów, a działalność pozanawozowa stanie się znaczącym ich źródłem — podkreśla Wojciech Wardacki, prezes Grupy Azoty.

Azoty to największa polska korporacja chemiczna i jedna z najważniejszych grup kapitałowych branży nawozowo-chemicznej w Europie. Grupa zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych i trzecią w produkcjiPPA6. Takie produkty jak melamina, kaprolaktam, alkohole OXO czy biel tytanowa mają równie silną pozycję w sektorze chemicznym, znajdując zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

W maju 2017 r. firma zaprezentowała zaktualizowaną strategię do roku 2020. Wśród głównych kierunków rozwoju znajdują się: ukończenie konsolidacji grupy kapitałowej, wzmocnienie pozycji wśród liderów rozwiązań dla rolnictwa w Europie, umocnienie drugiego filaru operacyjnego przez rozwój działalności pozanawozowej oraz tworzenie i wdrażanie innowacji, będących dźwignią rozwoju sektora chemicznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AW

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu