Amerykańska ropa podbija Azję

opublikowano: 06-03-2018, 08:51
aktualizacja: 06-03-2018, 08:57

OPEC powinien poważnie zaniepokoić się faktem, ze amerykańscy producenci ropy z łupków mają zamiar „skraść” większy kawałek z największego na świecie rynku ropy i zagrozić działaniom kartelu w Azji, ostrzega firma doradcza Wood Mackenzie.

Według analityków firmy, dostawy amerykańskiej lekkiej ropy do Azji osiągną w ciągu najbliższych pięciu lat poziom prawie 1,3 mln baryłek dziennie wobec niemal zerowego poziomu do tej pory. 

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Umożliwi to (ropa z amerykańskich łupków – red.) azjatyckim rafineriom uzupełnienie do 40 proc. dodatkowego zapotrzebowania- ocenia Sushant Gupta, dyrektor ds. badań w Wood Mackenzie.

Dodaje, że "… to dobra wiadomość dla Azji. Stanowi alternatywne źródło dla dywersyfikacji zaopatrzenia i uzupełnia malejącą krajową produkcję ropy w Azji ".

Zaledwie dwa lata po zniesieniu zakazu eksportu produktów ropopochodnych z USA, odmiany ropy naftowej od West Texas Intermediate po Thunderhorse i Mars Blend dotarły do Azj, a region ten stał się obecnie największym nabywcą amerykańskiej ropy. 

Wood Mackenzie prognozuje też, że dostawy ropy z USA na zagraniczne rynki wzrosną do prawie 4 mln baryłek dziennie do połowy lat 20-tych, rywalizując z Irakiem i Kanadą.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Amerykańska ropa podbija Azję