Amerykański adwokat o wykupie przedwojennych polskich obligacji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-06-2006, 15:46
Obserwuj w MójPB:

Wykupienia przedwojennych obligacji skarbowych od ich właścicieli domaga się amerykański adwokat Edward Fagan. Na odpowiedź dał polskiemu rządowi 30 dni. W razie braku porozumienia adwokat grozi procesem przed amerykańskim sądem.

Wykupienia przedwojennych obligacji skarbowych od ich właścicieli domaga się amerykański adwokat Edward Fagan. Na odpowiedź dał polskiemu rządowi 30 dni. W razie braku porozumienia adwokat grozi procesem przed amerykańskim sądem.

"To jest bardzo prosta sprawa. Cały świat to rozumie. Jeśli pożyczasz pieniądze, musisz je oddać niezależnie od panującego systemu" - powiedział Fagan, reprezentujący właścicieli obligacji podczas środowej konferencji prasowej.

Dodał, że polski rząd, sprzedając obligacje zawarł z ludźmi kontrakt. "Kto jest osobą z polskiego rządu uprawnioną do rozmów w tej sprawie? Gdzie jest lista obligacji przedwojennych" - zastanawiał się adwokat.

Reprezentant Stowarzyszenia Właścicieli Przedwojennych Obligacji Skarbu Państwa Mirosłam Szypowski powiedział na konferencji, że na rynku jest jeszcze około 5 proc. tych obligacji.

"Trzeba zmusić polski rząd do konkretnych działań. To nie prawda, że rządu nie stać na ich wykupienie wykupienie, skoro emituje nowe papiery i wydaje na nie 200 mld zł to 1 mld może zapłacić" - powiedział Szypowski.

Fagan dodał, że podczas rozmów przedstawiciele Ministerstwa Skarbu Państwa podkreślają, iż sprawa nie dotyczy jedynie finansów. "To jest tylko kwestia decyzji politycznej i nie ma żadnej merytorycznej przyczyny" - dodał adwokat.

Fagan, jest adwokatem któremu udało się uzyskać w 1998 roku 1,25 mld dolarów od banków szwajcarskich, tytułem ugody, na rzecz ofiar holokaustu. Prowadził też głośne procesy, opiewające na miliardy dolarów, w imieniu ofiar apartheidu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane