Amerykański mit: od handlu alkoholem do prezydentury

Monika Niewinowska
opublikowano: 15-02-2002, 00:00

Historia rodziny Kennedych jest ucieleśnieniem amerykańskiego mitu o sukcesie, według którego pucybut, dzięki uporowi, ciężkiej pracy i dobrym chęciom może stać się milionerem.

Wnikliwy obserwator zwróci z pewnością uwagę na kilka nieścisłości. Pucybut Patrick Kennedy był bowiem bednarzem, a pierwszy milion udało się zarobić dopiero reprezentantowi trzeciego pokolenia, czyli Josephowi Patrickowi. Te drobne niedociągnięcia wynagrodził jednak z nawiązką czwarty z rodu Kennedych — John Fitzgerald, któremu, dzięki zagwarantowanemu przez ojca przygotowaniu merytorycznemu i zapleczu finansowemu, udało się zostać najmłodszym, a przy tym najbardziej popularnym prezydentem Stanów Zjednoczonych. Jego rządy zostały niestety przerwane w brutalny sposób w 1963 r. Przedwczesna, tragiczna śmierć JFK wstrząsnęła całym światem.

Osiągnięcia Johna Fitzgeralda Kennedy’ego zaważyły na późniejszych dziejach rodziny. Podczas gdy zdobywaniu wielomilionowego majątku sprzyjał handel alkoholem, szczególnie w okresie prohibicji, kolejne pokolenia stroniły od biznesu, realizując się w zawodach polityków, prawników, dziennikarzy, filantropów oraz wojowników o wolność, równość i braterstwo czy też środowisko naturalne.

Do grona tych ostatnich należy nasz wczorajszy gość Robert Francis Kennedy Jr. Zainteresowanie naturą pojawiło się u niego wiele lat temu. Na przełomie lat 60. i 70. walczył on o wzniosłe ideały, wspólnie z innymi reprezentantami swojego pokolenia, określanymi mianem „dzieci kwiaty”. Robert Francis Jr. do tego stopnia zaangażował się w działania wymierzone przeciwko wojnie, obowiązującym normom życia establishmentu i oficjalnej moralności, że w efekcie, jako jeden z nielicznych członków rodziny Kennedych miał okazję przekonać się na własnej skórze o warunkach panujących w państwowych zakładach penitencjarnych Stanów Zjednoczonych. Incydent ten nie zaważył jednak na jego późniejszej karierze. Dziś czterdziestoośmioletni profesor Robert Francis Kennedy Jr. jest bowiem pełnomocnikiem Rady Ochrony Zasobów Naturalnych Stanów Zjednoczonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Amerykański mit: od handlu alkoholem do prezydentury