Amerykański sąd uznał się za niewłaściwy w sprawie Jukosu

Polska Agencja Prasowa SA
25-02-2005, 08:46

Sąd federalny w Houston uznał się za niewłaściwy w sprawie rosyjskiego koncernu naftowego Jukos i oddalił w czwartek wniosek koncernu o zajęcie się sprawą jego bankructwa. Sędzia Letitia Clark uznała, że obecność Jukosu na terytorium USA jest zbyt mała aby amerykański sąd mógł objąć go swoją jurysdykcją.

Sąd federalny w Houston uznał się za niewłaściwy w sprawie rosyjskiego koncernu naftowego Jukos i oddalił w czwartek wniosek koncernu o zajęcie się sprawą jego bankructwa. Sędzia Letitia Clark uznała, że obecność Jukosu na terytorium USA jest zbyt mała aby amerykański sąd mógł objąć go swoją jurysdykcją. 

Jukos posiadał w USA dwa konta bankowe w Teksasie. W Houston przebywał też szef służb finansowych koncernu skąd kierował transakcjami.

Werdykt sądu, który zapadł wkrótce po zakończeniu spotkania na szczycie prezydentów USA i Rosji w Bratysławie, jest poważną porażką dla Jukosu, który próbował od dłuższego czasu szukać ochrony amerykańskich sądów w swej rozgrywce z Kremlem.

Rząd rosyjski nałożył na koncern obowiązek zapłacenia 27,5 mld dolarów tytułem zaległych podatków i zapowiedział już, że nie uzna jakichkolwiek orzeczeń sądów amerykańskich w tej sprawie. Rząd Rosji nie przysłał swojego reprezentanta na posiedzenie sądu w Houston.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Amerykański sąd uznał się za niewłaściwy w sprawie Jukosu