Amerykańskie blue chipy pod kreską, Nasdaq żyje kolejnymi fuzjami

(Tadeusz Stasiuk)
21-03-2005, 16:22

Na amerykańskim rynku dominuje ostrożność,. Inwestorzy nie chcą się zbyt mocno angażować w handel mając na uwadze jutrzejsze posiedzenie rady banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Utrzymujące się na wysokich poziomach ceny ropy również nie zachęcają do powiększania portfeli.

Na amerykańskim rynku dominuje ostrożność,. Inwestorzy nie chcą się zbyt mocno angażować w handel mając na uwadze jutrzejsze posiedzenie rady banku centralnego w sprawie stóp procentowych. Utrzymujące się na wysokich poziomach ceny ropy również nie zachęcają do powiększania portfeli.

Gracze i analitycy zgodnie oczekują, że Fed zaostrzy politykę monetarna o kolejne 25 pkt bazowych. Zagadką jednak pozostanie dalsza polityka organu nadzorującego najważniejsze wskaźniki gospodarcze największej gospodarki świata. Ta niepewność odciska swoje piętno na zachowaniu graczy.

Znowu nerwowo zrobiło się tez na rynku ropy naftowej. Pojawiły się spekulacje, że może dojść do perturbacji w dostawach tego surowca z Nigerii. Ubiegłotygodniowe deklaracje OPEC o zwiększeniu wydobycia o pół miliona baryłek dziennie ciągle nie znajdują odzwierciedlania zarówno w cenach bieżących, jak i prognozowanych w kolejnych miesiącach.

W pierwszej fazie notowań spadają kwotowania większości blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Mocno tracą na wartości papiery największej na świecie grupy ubezpieczeniowej AIG. Skala deprecjacji sięga prawie 2 proc.

O wiele ciekawiej przestawia się sytuacja na rynku technologicznym. Jednak i tu po niewielkich wzrostach na otwarciu doszło do korekty. Udany start notowań był w głównej mierze zasługą sektora internetowego. Trwa kolejny etap konsolidacji w tym segmencie rynku, czego najlepszym dowodem jest zdynamizowanie procesu fuzji i przejęć

Bliska zakończenia jest transakcja kupna wyszukiwarki internetowej Ask Jeeves przez holding IAC. Szacowany koszt tego przejęcia to ponad 1,9 mld USD. Kurs akcji Ask Jeeves rośnie o blisko 15 proc., z kolei wycena przejmującego spada o ponad 4 proc.

Po decyzji o zakupie Mykrolis Corp. za około 1,3 mld USD rośnie nieznacznie kurs akcji dostawcy części do produkcji półprzewodników, Entegris.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańskie blue chipy pod kreską, Nasdaq żyje kolejnymi fuzjami