Amerykańskie blue chipy rosły, spółki technologiczne zakończyły dzień na minusie

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 03-04-2006, 22:09

W miarę udanie rozpoczęli nowy miesiąc inwestorzy na amerykańskich giełdach. Nastrojów nie popsuły nawet zaskakująco słabe dane makro odnośnie aktywności w przemyśle. Koniunkturę napędzały doniesienia ze spółek, które na potęgę handlują aktywami lub przygotowują się do tego typu transakcji. Zdecydowanie lepiej zaprezentował się przy tym rynek tradycyjnych blue chipów.

W miarę udanie rozpoczęli nowy miesiąc inwestorzy na amerykańskich giełdach. Nastrojów nie popsuły nawet zaskakująco słabe dane makro odnośnie aktywności w przemyśle. Koniunkturę napędzały doniesienia ze spółek, które na potęgę handlują aktywami lub przygotowują się do tego typu transakcji. Zdecydowanie lepiej zaprezentował się przy tym rynek tradycyjnych blue chipów. Spółki technologiczne ostatecznie kończyły dzień na minusie. Ostatecznie indeks Dow Jones zyskał 0,32 proc. choć w trakcie sesji zarabiał i ponad 1 proc. Z kolei Nasdaq Composite stracił 0,13 proc.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim (ISM) spadł niespodziewanie w marcu do 55,2 pkt z 56,7 pkt w poprzednim miesiącu. Analitycy oczekiwali natomiast wartości na poziomie 57 pkt.

Tą o negatywnym wydźwięku informację zdołał zneutralizować komunikat z General Motors, największego na świecie producenta samochodów. Firma potwierdziła w końcu sprzedaż pakietu kontrolnego swojego działu finansowego GMAC. Pozyskane tą drogą środki, około 14 mld USD w gotówce, pomóc mają w podniesieniu z poziomu śmieciowego ratingu obligacji spółki. Po początkowej euforii, gracze zaczęli jednak sprzedawać walory spółki, doprowadzając do ich przeceny.

Po informacji o uzgodnieniu w weekend warunków fuzji z francuskim Alcatelem, drożały papiery Lucent Technologies. W centrum uwagi znalazły się też papiery Motoroli. Największy w USA producent telefonów komórkowych sprzeda niemieckiemu Continentalowi dział produkcji elektroniki samochodowej. Wartość transakcji to około 1 mld USD. Popularnością cieszyły się również walory składnika prestiżowej średniej Dow Jones, Verizon Communications. Firma zamierza sprzedać niektóre aktywa telekomunikacyjne (w Ameryce Łacińskiej i Karaibach) o wartości 3,7 mld USD.

Rosły notowania Microsoftu. Opiniotwórczy magazyn Barron’s napisał, że spółka reprezentuje na rynku technologicznym jeden z największych potencjałów inwestycyjnych.

Inwestorzy pozbywali się z kolei akcji sieci Wal-Mart. Lider światowego sektora detalistów przedstawił prognozę sprzedaży na marzec, która mieści się w dolnych granicach wcześniej publikowanych widełek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Amerykańskie blue chipy rosły, spółki technologiczne zakończyły dzień na minusie