Amerykańskie e-hulajnogi w Warszawie

AR
opublikowano: 12-04-2019, 12:16

Bird wystartował w Polsce, w stolicy. Dostawca aplikacji do wypożyczania e-hulajnóg z Kalifornii wchodzi na rynek, gdzie działają już start-upy wspierane przez takich gigantów jak Dimler i Uber.

- Jesteśmy zachwyceni, że możemy dziś wystartować w Warszawie. Jak w wielu miastach, nadmierny ruch i pogarszająca się jakość powietrza negatywnie wpływają na komfort życia mieszkańców. Misja Bird polega właśnie na tym, aby te problemy rozwiązywać i sprawić, że miasta są przyjemniejsze do życia, a mieszkańcy rezygnują z samochodów i przesiadają się na przyjazne środowisku, elektryczne hulajnogi – mówi Patrick Studener, wiceprezes zarządu Bird, szef firmy na Europę, Bliski Wschód i Afrykę. 

Fot. ARC

Polska jest dla spółki z USA (z siedzibą w kalifornijskim Venice) kolejnym europejskim krajem, w którym wprowadza swoje usługi w modelu ekonomii dzielenia - po Hiszpanii, Francji, Izraelu, Belgii i Austrii. Założył ją Travis Vander Zandena w 2017 r. E-hulajnogi szybko podbiły Santa Monica i San Francisco, gdzie aby je wypożyczyć trzeba mieć ważne prawo jazdy (czytaj więcej >>>). Tak jak w przypadku innych tego typu usług, elektryczne pojazdy Bird można namierzyć poprzez aplikację na mapie w smartfonie, a następnie wypożyczyć skanując kod QR. Po zakończeniu jazdy hulajnogę można zaparkować w dowolnym miejscu, jeśli nie blokuje przejścia, np. przechodniom chodnika. 

Bird będzie już trzecim operatorem samoobsługowych wypożyczalni hulajnóg w Warszawie. Niedawno wystartowała tam  podobna aplikacja - Hive (czytaj więcej >>>), w którą zainwestował koncern Daimler (w przyszłości ma być zintegrowana z aplikacją taksówkową Mytaxi). Wcześniej mieszkańcy stolicy mogli korzystać z hulajnóg start-upu Lime, wspieranego przez Alphabet i Ubera. 

Za wypożyczenie hulajnogi Bird użytkownik aplikacji zapłaci 3 zł, a potem 0,50 zł za każdą minutę jazdy. Hive oferuje to samo kolejno za 2,5 zł i 0,45 zł. Usługi Lime niedawno podrożały. Obecnie za odblokowanie pojazdu z limonką płaci się 3 zł, a za każdą kolejną minutę — 0,45 zł. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane