Amerykańskie firmy chwalą się wynikami

Piotr Lubczyński
opublikowano: 03-08-2011, 00:00

Ubiegły tydzień można podsumować krótko — znowu spadki. WIG20 obniżył się

o 0,6 proc, mWIG40 o 0,8 proc., a sWIG80 tradycyjnie stracił

najwięcej, tym razem -1,8 proc. Nasza giełda i tak prezentowała się całkiem nieźle. Na indeksach amerykańskich straty oscylowały wokół 4 proc. Równie słabo było na giełdach europejskich, szczególnie na paryskiej i madryckiej, gdzie straty sięgnęły 4,5 proc.

W zeszłym tygodniu silnych emocji dostarczali nam politycy amerykańscy, choć mogło się wydawać, że w związku z decyzją o uruchomieniu pomocy unijnej dla Grecji będziemy świadkami wyraźnego uspokojenia nastrojów. W ciągu tygodnia inwestorom trudno było określić dokładny scenariusz dalszych wydarzeń w zakresie zwiększenia limitu zadłużenia w USA, bowiem rozgrywka między Republikanami a Demokratami miała silny kontekst polityczny. Porozumienie między politykami osiągnięte w miniony weekend powinno uzyskać akceptację Kongresu i zakończyć niepokój z tym związany. Rynek chyba powoli uodparniał się na to wydarzenie. Tak można odczytywać np. próbę odreagowania w czwartek, na podstawie wyłącznie spekulacji o możliwym porozumieniu. Jest więc obecnie szansa na powrót optymizmu na rynki akcji.

Publikacja danych makroekonomicznych w zeszłym tygodniu także nie pomagała. Przeważały negatywne zaskoczenia, szczególnie te dotyczące zamówień na dobra trwałe oraz wzrostu PKB w USA w II kwartale wraz z rewizją w dół za I kwartał. Jest to kolejne potwierdzenie, że mamy do czynienia ze spowolnieniem dynamiki wzrostu. Lepsze wieści płynęły natomiast ze spółek. W ostatnim okresie publikowane wyniki spółek amerykańskich znalazły się w cieniu ważniejszych wydarzeń. Za nami już trzeci tydzień publikacji i można stwierdzić, że spółki nie rozczarowały. Dość wyraźnie przeważały pozytywne zaskoczenia zarówno po stronie sprzedaży, jak i wyników netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Lubczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu