Amerykańskie firmy w Chinach rozważają przeprowadzkę do innych krajów

opublikowano: 29-10-2018, 11:53

Ponad 70 proc. amerykańskich firm działających w południowych Chinach rozważa odłożenie dalszych inwestycji oraz przeniesienie części lub całości produkcji do innych krajów z powodu pogorszenia wyników spowodowanego przez wojnę handlową, donosi Reuters.

Amerykańskie firmy działające w Chinach oceniają, że ponoszą większe straty z powodu wojny handlowej niż firmy z innych krajów, wynika z sondażu przeprowadzonego przez Amerykańską Izbę Handlową w Południowych Chinach.
64 proc. firm rozważa przeniesienie linii produkcyjnych z Chin. Tylko 1 proc. nie ma planów uruchomienia produkcji w Ameryce Północnej.

Z sondażu wynika, że wojna handlowa USA i Chin spowodowała zmiany w łańcuchach dostaw i lokalizacji klastrów produkcyjnych. Amerykańskie spółki informują o rosnącej konkurencji ze strony firm z Wietnamu, Niemiec i Japonii. Chińskie firmy informują o rosnącej konkurencji z Wietnamu, Indii, USA i Korei Południowej.

Szef Izby, Harley Seyedin podkreśla, że klienci zmniejszają zamówienia lub rezygnują z ich składania.

- Jest bardzo możliwe, że ludzie wstrzymują się od składania zamówień do czasu większej pewności. Równie możliwe jest, że przenoszą się do konkurencji, która jest gotowa zaoferować tańsze produkty, czasami nawet ze stratą, aby pozyskać udział w rynku – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu