Amerykańskie firmy wzmacniają ochronę, dolar spada, złoto rośnie

Paweł Kubisiak
opublikowano: 02-08-2004, 07:37

Po doniesieniach o możliwości kolejnych ataków terrorystycznych nowojorska giełda papierów wartościowych, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i amerykańskie instytucje finansowe wzmocniły ochronę budynków. Administracja USA ostrzegła w niedzielę o planach ataku Al-Kaidy na budynki głównych instytucji finansowych, symbolizujących potęgę gospodarczą Stanów Zjednoczonych.

Tom Ridge, minister bezpieczeństwa USA, poinformował w niedzielę, że zagrożone są budynki Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego w Waszyngtonie, giełdy papierów wartościowych New York Stock Exchange na Wall Street i banku Citogroup na Manhattanie w Nowym Jorku oraz spółki ubezpieczeniowej Prudential w Newark. Budynki MFW i Banku Światowego w Waszyngtonie znajdują się o zaledwie kilkaset metrów od Białego Domu.

Według Toma Ridge terroryści mogą użyć bomb ukrytych w samochodach lub ciężarówkach. W związku z tym w rejonie zagrożonych budynków podniesiono poziom pogotowia antyterrorystycznego z żółtego (podwyższonego) na pomarańczowy (wysoki) i wzmocniono ochronę policji. Nowojorska policja poinformowała, że zagrożonych rejonów będą strzec specjalne jednostki „Hercules”, uzbrojone w karabiny M-16. Policja w Newark ogrodziła budynek Prudential i zablokowała dwie sąsiednie ulice. Zagrożone firmy wzmocniły też własną ochronę.

Amerykańska administracja uzyskała wiarygodne i szczegółowe dane z wielu źródeł, stąd informacja o zagrożeniu dla konkretnych obiektów. Tom Ridge uważa, że zagrożenie może być aktualne do wyborów prezydenckich 2 listopada.

Po ostrzeżeniach o możliwym ataku Al-Kaidy wzrosły ceny złota i ropy naftowej, natomiast spadł dolar. Kontrakty na złoto wzrosły o 0,9 proc., natomiast za euro płacono 1,2075 dolara. Ceny ropy naftowej wzrosły na New York Mercantile Exchange do kolejnego rekordowego poziomu 43,92 dolara za baryłkę Brent. Analitycy obawiają się, że groźba może wywołać spadek akcji na Wall Street.

PK (Bloomberg, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańskie firmy wzmacniają ochronę, dolar spada, złoto rośnie