Amerykańskie giełdy kończą tydzień umiarkowanymi zmianami

20-06-2003, 22:02

Piątkowe notowania na amerykańskich giełdach nie wskazują na poprawę nastrojów inwestorów. Wiara w rychłe ożywienie amerykańskiej gospodarki wydaje się słabnąć. Nie wzmacnia jej nawet oczekiwane w przyszłym tygodniu cięcie stóp procentowych przez Fed. Mimo pasywnej postawy byków, S&P zakończył wzrostem dziewiąty z dziesięciu ostatnich tygodni.

Piątkowa sesja przyniosła ożywiony handel w związku z przypadającym na nią terminem zakończenia kontaktów futures i wykonania opcji na indeksy i akcje. Zmiany cen nie były jednak zbyt duże.

Wśród spółek, które od rozpoczęcia notowań cieszyły się dużym zainteresowaniem, był General Motors. Największy na świecie koncern motoryzacyjny otrzymał rekomendację ‘kupuj’ od analityków Prudential Securities dzień po tym, gdy jego prezes zapowiedział, że tegoroczna sprzedaż aut spółki będzie sięgać górnej granicy prognozowanego wcześniej przedziału.

Po 3 proc. przecenie w czwartek, część strat odrobiły papiery General Electric, spółki o największej na świecie wartości rynkowej. Pomogło w tym zapewne podtrzymanie przez zarząd GE prognozy zarówno kwartalnych, jak i rocznych zysków.

Na NYSE mocno staniały akcje Halliburton. Drugi na świecie koncern specjalizujący się w budowie instalacji wydobywczych zapowiedział duży spadek kwartalnego zysku w związku ze słabymi wynikami jego spółki zależnej, operującej u wybrzeży Brazylii.

W odwrocie znalazła się branża budowlana, jedna z najsilniejszych w tym roku na amerykańskich rynkach. Niepokój inwestorów wywołała wiadomość o rekordowym w pierwszym kwartale odsetku postępowań egzekucyjnych wobec osób nie spłacających kredytów hipotecznych. Spada mocno cena m.in. KB Home mimo że spółka wykazała bardzo dobre wyniki kwartalne i podniosła prognozę tegorocznych rezultatów.

Na rynku spółek technologicznych znów było głośno o producentach oprogramowania wspomagającego zarządzanie. Już po raz drugi PeopleSoft odrzucił ofertę przejęcia złożoną przez Oracle. Tym razem opiewała ona na 6,3 mld USD i była o 1,2 mld wyższa od pierwszej.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Amerykańskie giełdy kończą tydzień umiarkowanymi zmianami