Amerykańskie giełdy rozpoczynają tydzień od przeceny indeksów

opublikowano: 20-09-2004, 16:17

Zgodnie z przewidywaniami analityków, początek notowań i pierwsza faza sesji na amerykańskich parkietach stoją pod znakiem korekty. Przecena została wymuszona rosnącymi cenami ropy.

Wartość baryłki tego surowca na nowojorskiej giełdzie paliwowej zwyżkowała do poziomu niemal 46 USD, najwyższego od blisko miesiąca. Tym samym odżyły znowu obawy o przyszłą kondycję finansów przedsiębiorstw, które w dużym stopniu uzależnione są od wyceny ropy. Kolejny już w tym roku wzrostowy trend na tym surowcu wynika z ograniczenia dostaw przez Jukos do Chin i wstrzymaniem produkcji przez kilka rafinerii z regionu Zatoki Meksykańskiej po przejściu huraganu Ivan.

Przed większym zaangażowaniem powstrzymuje również graczy oczekiwanie na jutrzejszą decyzję Fed w sprawie stóp procentowych. Niespodzianki raczej nie należy się spodziewać, Rezerwa Federalna podniesie stopy o 25 pkt bazowych, ale…Nerwowość pozostaje.

Dotyczy ona także wyników i prognoz spółek. Niestety, większa uwagę gracze przykładają do ostrzeżeń niż do publikacji satysfakcjonujących poziomów zysków. Podwyższenie projekcji przez Forda miało tylko jednorazowy wpływ na wycenę akcji. Ale już taka redukcja prognozy przez koncern kosmetyczny Colgate-Palmolive będzie determinowała kurs przez kilka sesji. Na razie akcje chudną o blisko 10 proc.

O półtora procent spadają notowania koncernu farmaceutycznego Pfizer. Spółce zaszkodziła najnowsza rekomendacja dla jej walorów wydana przez Morgan Stanley. Analitycy twierdzą, że przedstawiona przez spółkę prognoza na lata 2005-2007 nie odpowiada oczekiwaniom rynku. Stąd obniżenie ratingu do „equal-weight”.

Zmiany rekomendacji negatywnie też wypłynęły na dzisiejsze kwotowania walorów New York Times (-2 proc.) i Citigroup (podobna skala korekty).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Amerykańskie giełdy rozpoczynają tydzień od przeceny indeksów