Amerykańskie giełdy spadają czekając na wystąpienie Greenspana

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 16-02-2005, 16:22

Podobnie jak na Starym Kontynencie, również amerykańscy inwestorzy realizują w pierwszej części notowań zyski. Do zamykania pozycji skłoniły ich dane makro i niepewność związana z oczekiwaniem na wyniki wystąpienia Alana Greenspana, szefa Fed, w Senacie.

Podobnie jak na Starym Kontynencie, również amerykańscy inwestorzy realizują w pierwszej części notowań zyski. Do zamykania pozycji skłoniły ich dane makro i niepewność związana z oczekiwaniem na wyniki wystąpienia Alana Greenspana, szefa Fed, w Senacie. W jego trakcie, ma on określić bieżącą kondycję największej gospodarki świata i nakreślić jej perspektywy na kolejne miesiące. Istotne będą też jego komentarze odnośnie inflacji, które powinny zasugerować kierunek działań banku centralnego odnośnie stóp procentowych. 

W styczniu amerykańska gospodarka odnotowała zaskakujący wzrost liczby nowych budów (2,16 mln - najwyższy wynik od 21 lat), podczas gdy analitycy oczekiwali jej spadku. Niestety humory popsuła prezentacja danych o wzroście produkcji przemysłowej. Według banku centralnego, nie uległa ona zmianie w minionym miesiącu. Ekonomiści prognozowali natomiast jej wzrost o 0,3 proc. Z kolei wykorzystanie mocy produkcyjnych spadło z 79,1 do 79 proc., wobec oczekiwanego wzrostu do 79,4 proc.

Niepokój inwestorów wzbudziły także doniesienia z Iranu, gdzie doszło do zagadkowej eksplozji w okolicy miasta Dailam. W tym rejonie ulokowana jest elektrownia atomowa. W odpowiedzi na te informacje z miejsca spadła wycena kontraktów terminowych.

W średniej Dow Jones pierwsze skrzypce odgrywa koncern spożywczy Coca Cola. Gigant z Altanty pochwalił się blisko 30-proc. wzrostem zysku netto w czwartym kwartale minionego roku. Zamknął się on kwotą 1,27 mld USD, dając 50 centów na akcję. Wycena walorów producenta napojów rośnie ponad 3 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Amerykańskie giełdy spadają czekając na wystąpienie Greenspana