Amerykańskie giełdy tracą w pierwszej części notowań

(Tadeusz Stasiuk)
13-04-2005, 16:42

Wbrew nadziejom analityków i inwestorów na udane otwarcie sesji na amerykańskich giełdach, zarówno NYSE jak i Nasdaq rozpoczęły środową sesję na minusach. Przecena była efektem publikacji danych o wzroście marcowej sprzedaży detalicznej. Przed głębszą korektą broni rynek utrzymujący się trend spadkowy na rynku ropy naftowej.

Wbrew nadziejom analityków i inwestorów na udane otwarcie sesji na amerykańskich giełdach, zarówno NYSE jak i Nasdaq rozpoczęły środową sesję na minusach. Przecena była efektem publikacji danych o wzroście marcowej sprzedaży detalicznej. Przed głębszą korektą broni rynek utrzymujący się trend spadkowy na rynku ropy naftowej.

Zamiast oczekiwanego wzrostu o 0,8 proc. sprzedaż detaliczna zwiększyła się w minionym miesiącu jedynie o 0,3 proc. Z wykluczeniem aut miała wzrosnąć o 0,5 proc. a faktycznie było zaledwie 0,1 proc.

W średniej Dow Jones słabo spisują się papiery lidera rynku procesorów. Korekta wyceny Intela to prawdopodobnie zasługa pesymistycznego raportu holenderskiego producenta maszyn do wytwarzania chipów, koncernu ASML. Firma oczekuje spadku zamówień w drugim kwartale i globalnego spadku w sektorze w tym roku.

Zniżkuje też wycena akcji legendarnego producenta motocykli, Harley Davidson. Firma zweryfikowała w dół swoją prognozę finansową i zapowiedziała ograniczenie produkcji w tym roku.

Rosną z kolei kowtowania największego detalisty, Wal-Mart. To zasługa podniesienia do „neutralnie” rekomendacji przez Prudential Equity Group.

Bardzo mocno, powyżej 10 proc. zniżkuje kurs akcji ImClone Systems. Produkująca lek Erbitux przeciw nowotworowi spółka zadeklarowała chęć opóźnienia złożenia wniosku do Komisji Leków o wydanie zgodny na nowe jego zastosowania. W odpowiedzi trzech brokerów z miejsca obniżyło oceny inwestycyjne dla papierów spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Amerykańskie giełdy tracą w pierwszej części notowań