Amerykańskie giełdy zamknięte z powodu żałoby po śmierci prezydenta Busha seniora

  • PAP
opublikowano: 05-12-2018, 13:33

Nowojorska giełda papierów wartościowych NYSE i Nasdaq są w środę zamknięte z powodu żałoby narodowej po śmierci byłego prezydenta George H.W. Busha, który zmarł w piątek w wieku 94 lat. W środę w Waszyngtonie odbywają się uroczystości żałobne.

W związku z żałobą po śmierci byłego prezydenta w USA nie działają w środę urzędy federalne. Zamkniętych jest też kilkanaście rynków i instytucji finansowych, w tym główne nowojorskie giełdy NYSE i Nasdaq.

Ministerstwa i firmy analityczne przełożyły na czwartek ogłoszenie indeksów i danych dotyczących gospodarki - chodzi m.in. o IHS Markit oraz resorty handlu i pracy.

W środę rano trumna ze zwłokami prezydenta Busha seniora zostanie przewieziona z Rotundy na Kapitolu do Narodowej Katedry Kościoła Episkopalnego, gdzie o godz. 11 czasu miejscowego (godz. 17 w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne. Udział w nim weźmie prezydent Donald Trump z małżonką, przedstawiciele rządów, dyplomaci i najbliżsi zmarłego prezydenta. W uroczystościach uczestniczyć będą również prezydent Andrzej Duda i b. prezydent Lech Wałęsa.

George H.W. Bush, który był prezydentem Stanów Zjednoczonych w latach 1989-1993, zmarł w Houston w Teksasie w ubiegły piątek, w otoczeniu rodziny i przyjaciół. Był najdłużej żyjącym prezydentem USA.

Bush senior - 41. prezydent, 43. wiceprezydent USA (w administracji Ronalda Reagana), ojciec George'a W. Busha - 43. prezydenta i Jeba Busha - gubernatora stanu Floryda, jest 12. prezydentem, którego trumna została wystawiona w Rotundzie na Kapitolu.

Amerykanie pragnący pożegnać 41. prezydenta na Kapitolu mogą to uczynić w środę do godz. 8.45 czasu miejscowego (14.45 czasu polskiego).

George Herbert Walker Bush zostanie w czwartek pochowany obok swojej żony Barbary i córki Robin, która zmarła w roku 1953 w wieku zaledwie trzech lat, na terenie prezydenckiej biblioteki swojego imienia w College Station w Teksasie. (

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane