Amerykańskie indeksy rosną dzięki dobrym raportom

Administrator
opublikowano: 17-01-2002, 16:18

Na czwartkowym otwarciu indeks Dow Jones wzrósł o 0,38 proc., Nasdaq zyskał 1,25 proc., S&P 0,6 proc. Amerykańskie giełdy rozpoczęły dzień wzrostami dzięki dobrym prognozom, jakie przedstawili liderzy sektora technologicznego Yahoo, Compaq, Apple i AMD. Już na początku sesji akcje portalu internetowego Yahoo wzrosły o 9 proc., producent komputerów iMac, Apple zyskał 6 proc.

Na czwartkowym otwarciu indeks Dow Jones wzrósł o 0,38 proc., Nasdaq zyskał 1,25 proc., S&P 0,6 proc. Amerykańskie giełdy rozpoczęły dzień wzrostami dzięki dobrym prognozom, jakie przedstawili liderzy sektora technologicznego Yahoo, Compaq, Apple i AMD. Już na początku sesji akcje portalu internetowego Yahoo wzrosły o 9 proc., producent komputerów iMac, Apple zyskał 6 proc., a główny rywal Intela, Advanced Micro Devices wzrósł o 4 proc., podobnie jak drugi na rynku pecetów Compaq. Czwartkowe raporty czterech spółek rozwiały pesymizm wywołany wcześniej przez Intela i pociągnęły w górę cały sektor technologiczny.

Optymizm wrócił również na Wall Street, dzięki raportom Citigroup i General Electric, które zanotowały wzrost zysków w czwartym kwartale. General Electric, który działa w tak odległych od siebie dziedzinach jak bankowość i silniki samolotowe zanotował w minionym kwartale 9 proc. wzrost zysku netto, a Citigroup największa grupa finansowa w USA, o 16 proc. poprawie wyników, bankowości detalicznej. Również Sears, Roebuck & Co., największa amerykańska sieć domów towarowych poprawiła w czwartym kwartale zysk o 12 proc.

Raporty tych spółek zneutralizowały pesymistyczne dane jakie przekazały wcześniej bank inwestycyjny JP Morgan i producent samochodów Ford. Wycena Citigroup poprawiła się prawie o 3 proc., podobnie jak GE.

Po początkowym optymizmie w dalszej części sesji powinna na rynku zapanować stabilizacja i indeksy mogą utracić część początkowych wzrostów. Za stabilizacja przemawiają neutralne dane makro. W minionym tygodniu spadła liczba bezrobotnych. Mocniej od oczekiwań spadła w grudniu liczba nowych inwestycji budowlanych jednak, na to może mieć wpływ sezonowość tego sektora.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Administrator

Polecane