Amerykańskie małżeństwo Eko Exportu na pięć lat

Emil Górecki
opublikowano: 22-03-2013, 00:00

Bielska spółka razem z gigantem z USA będzie zdobywać najbardziej chłonny rynek mikrosfery.

Eko Export podpisał z CMC Cometals wieloletnią umowę na wyłączność w zakresie sprzedaży i marketingu w krajach Ameryki Północnej. Partnerzy związali się na pięć lat z możliwością corocznego odnawiania umowy. Eko Export już pod koniec ubiegłego roku zakontraktował dostawę mikrosfery dla CMC za około 7,1 mln zł.

— Porozumienie to zwieńczenie naszej czteroletniej współpracy. CMC jest w branży wypełniaczy potentatem, a Ameryka to największy światowy rynek na mikrosferęceramiczną. Dla przemysłu wydobywczego ważne jest zapewnienie długoterminowe dostaw mikrosfery o tych samych parametrach. Jesteśmy w stanie to wykonać. Nasze porozumienie zobowiązuje nas do stałego zwiększania dostaw — mówi Zbigniew Bokun, dyrektor rozwoju Eko Export.

Nie chce jednak informować o aspektach finansowych umowy. Mikrosfera dla CMC będzie pochodziła m.in. od spółek córek Eko Exportu w Kazachstanie. Trwa tam budowa stacjonarnych urządzeń do odbioru surowca. Docelowo instalacja będzie zapewniała ok. 30 tys. ton surowca rocznie, z czego 60-70 proc. może trafiać właśnie na rynek amerykański. Jej próbny rozruch jest planowany na połowę sierpnia.

— Prowadzimy też zaawansowane rozmowy z trzema kolejnymi dostawcami surowca z krajów Europy Wschodniej i Azji. Dwa porozumienia powinny być podpisane do końca kwietnia, czyli tuż przed rozpoczęciem sezonu połowu mikrosfery. Prawdopodobnie spora część z tych złóż również będzie trafiać do Ameryki Północnej — mówi Zbigniew Bokun.

CMC Cometals, partner Eko Exportu, jest częścią globalnej firmy Commercial Metals Company. W naszym kraju jest właścicielem Huty Zawiercie. Koncern zajmuje się także dystrybucją wypełniaczy dla przemysłu — w tym mikrosfery. Spółka jest notowana na nowojorskiej giełdzie. W 2012 r. wypracowała 7,9 mld USD przychodów i ponad 200 mln USD zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu