Amerykańskie rynki boją się o dolara i ropę

opublikowano: 06-12-2004, 16:33

Nerwowo rozpoczęły się poniedziałkowe notowani na amerykańskich giełdach. Atmosferę podgrzały doniesienia z rynku ropy i kolejny zamach terrorystyczny na placówkę dyplomatyczną Stanów Zjednoczonych, Inwestorzy nie zapominają też o rekordowo niskim poziomie kwotowań dolara.

Cena baryłki ropy odbiła się w poniedziałek od trzymiesięcznego minimum. Pojawiły się spekulacje, że OPEC, organizacja skupiająca największych eksporterów tego surowca może zdecydować się na ograniczenie wydobycia. Ma to przeciwdziałać szybkiemu spadkowi cen. Tylko w ciągu minionych pięciu sesji cena baryłki zniżkowała o ponad 10 proc.

Na rynek dotarła też informacja o krwawym zamachu na amerykański konsulat w Dżiddzie (Arabia Saudyjska). Nierozstrzygnięta walka z terrorystami i ich ostatnie deklaracje o powtórzeniu „11 września” to mało ciekawe tło dla giełdowych notowań.

Obawy budzi też niska wycena dolara. Co prawda promuje ona amerykańskich eksporterów, Niemniej jednak skutecznie odstręcza też zagranicznych inwestorów od aktywów nominowanych w tej walucie. Gracze liczą przy tym dnia, a nawet godziny do interwencji banków centralnych Japonii i Eurolandu.

Z grona 30 blue chipów jakie grupuje średnia Dow Jones, zaledwie kilku udaje się uniknąć przeceny. Problem w tym, że lista spółek z dodatnią zmianą wartości cały czas się zmienia. Raz jest to Exxon Mobila – co zrozumiałe z uwagi na reprezentowany sektor naftowy – oraz Citigroup, Intel i Microsoft, za chwilę natomiast Walt Disney i Caterpillar. W żadnym z powyższych przypadków nie można być pewnym utrzymania tendencji do końca sesji.

Znowu mocno tanieją papiery koncernu farmaceutycznego Pfizer. Tym razem, sięgająca ponad 2,5 proc. przecena to „zasługa” obniżenia z „kupuj” do „neutralnie” rekomendacji przez Merrill Lynch. Podobny impuls przecenia papiery Alcoa. Goldman Sachs zredukował oceną atrakcyjności inwestycyjnej metalurgicznego koncernu z poziomu „przeważaj” do „tak jak rynek”. Skala korekty jest równie bolesna jak w przypadki Pfizera.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Amerykańskie rynki boją się o dolara i ropę