Amerykańskie spółki budowlane nie zyskają na planie Obamy

Bloomberg
opublikowano: 14-01-2009, 14:38

Ilość akcji Caterpillar pożyczonych w celu krótkiej sprzedaży jest najwyższa od kwietnia. To skutek rosnących obaw, że największy na świecie producent sprzętu budowlanego nie skorzysta na inwestycjach w infrastrukturę zapowiadanych przez Baracka Obamę.

Liczba akcji Caterpillar sprzedanych krótko wzrosła do 27,5 mln w okresie od 30 kwietnia do 31 grudnia 2008 roku, według danych opublikowanych dzisiaj przez New York Stock Exchange. Ten wzrost idzie w parze z drożejącymi akcjami spółki budowlanej, która odbiła się w październiku od czteroletniego dołka i tylko do końca roku zyskała 36 proc.

W tym samym czasie administracja Baracka Obamy finalizowała plan ratujący gospodarkę wart nawet 800 mld USD. Fundusze mają być wydane na naprawę dróg, budowę mostów oraz inwestycje w programy energetyczne i technologiczne. Wielu analityków nie wierzy jednak w szybkie zyski spółek budowlanych i przewiduje, że producenci sprzętu budowlanego nie podniosą się z kolan nie wcześniej niż w 2010 roku.

Wzrost krótkiej sprzedaży wskazuje na przybierającą spekulację, że akcje spółki stanieją. W ramach krótkiej sprzedaży, inwestor stawia na zysk ze spadku spółki, sprzedając pożyczone akcje w nadziei na późniejszą spłatę pożyczki tańszymi akcjami.

- Wygląda na to, że plan stymulujący gospodarkę przygotowywany przez administrację Baracka Obamy nie zaimponuje jeżeli chodzi o wydatki na infrastrukturę w najbliższych 12 miesiącach. Zyski dla spółek maszynowych, które odbiły od dna, jest do osiągnięcia nie wcześniej niż w 2009 roku. 

Ilość akcji konkurentów Caterpillar, takich jak Bucyrus International, Joy Global, Terex, sprzedanych na krótko również wzrosła. Przypomnijmy, że akcje tej czwórki wzrosły o 11 proc. 8 grudnia, czyli na pierwszej sesji tuż po ogłoszeniu przez przyszłego prezydenta USA wielkiego planu ratującego gospodarkę.

Inwestorzy grający „na krótko” stawiają także na niskie ceny towarów, włączając w to metale, źródła energii oraz zboża, które negatywnie wpłyną na producentów sprzętu budowlanego i rolniczego.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bloomberg

Polecane