Amerykańskie spółki-zombie zwiększyły dług do 2 bln USD

opublikowano: 17-12-2020, 07:19

O przeszło 200 do 739 wzrosła od początku pandemii liczba amerykańskich spółek-zombie, czyli takich, które działają pomimo iż nie zarabiają dostatecznie dużo by pokryć koszt obsługi długu.

Taki jest wniosek z analizy Bloomberga obejmującej 3 tys. największych amerykańskich spółek giełdowych. Wynika z niej, że spółki-zombie stanowią już prawie 25 proc. badanej grupy. Co dodatkowo niepokojące, to że zadłużenie w ich bilansach wzrosło o prawie 1 bln USD w okresie pandemii. Łącznie sięga 1,98 bln USD. W szczytowym momencie kryzysu finansowego sprzed dekady wynosiło ok. 1,58 bln USD, zwraca uwagę Bloomberg. Agencja zwraca uwagę na duże konsekwencje obecnej sytuacji dla wychodzenia amerykańskiej gospodarki z kryzysu. Ekonomiści zwracają uwagę, że choć Fed zapobiega fali bankructw kupując obligacje spółek na rynku, to jednocześnie pomaga setkom firm w praktycznie nieograniczonym dostępie do rynku, powodując tym samym napływ kapitału do bezproduktywnych firm, tłumiąc zatrudnienie i wzrost w nadchodzących latach.

- Doszliśmy do momentu, kiedy powinniśmy zapytać: jakie są niezamierzone konsekwencje? – powiedział Torsten Slok, główny ekonomista Apollo Global Management Inc. – Fed, w celu utrzymania stabilności, zdecydował się wkroczyć. Wiedzieli, że będą tworzyć zombie. Obecnie pytaniem jest: co zrobić ze spółkami, które zostały utrzymane przy życiu, choć w innym przypadku musiałyby upaść? – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane