Amerykańskie zbiory zbóż tak wielkie, że zabraknie silosów

Notowania pszenicy, kukurydzy i soi na giełdzie w Chicago pogłębiają przecenę pośród obaw o rekordowe zbiory.

Notowania pszenicy na giełdzie w Chicago w USD za 100 buszli
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania pszenicy na giełdzie w Chicago w USD za 100 buszli Bloomberg

W ciągu ostatnich trzech miesięcy na giełdzie towarowej w Chicago pszenica potaniała o 18 proc., kukurydza straciła 25 proc., a ceny soi zniżkowały o 19 proc. Globalne zapasy pierwszego ze zbóż po tegorocznych żniwach sięgną rekordu, przewiduje amerykański departament rolnictwa. Wprawdzie w Europie na zbiory negatywnie wpłynie deszczowe lato, jednak jego wpływ z nawiązką wyrównają rekordowe zbiory w USA i Rosji. W USA klęska urodzaju jest tak wielka, że po raz pierwszy od kiedy w 1988 r. rozpoczęto zbieranie tego typu danych, może zabraknąć silosów na magazynowanie trzech głównych zbóż, donosi Bloomberg. Na dodatek liczący na odbicie cen farmerzy nie sprzedali jeszcze około 10 proc. zbiorów kukurydzy z ubiegłego roku. Nowe dostawy zbóż, wraz z zapasami z poprzedniego sezonu, wyniosą 24,3 mld buszli, podczas gdy kubatura magazynowa sięga 24,2 mld buszli, szacuje amerykańska administracja.

- Znalezienie przestrzeni magazynowej będzie nie lada wyzwaniem przy rekordowych zbiorach kukurydzy w Kansas. Podaż zbóż będzie ogromna i ceny pozostaną niskie jeszcze długo po zbiorach – komentował w rozmowie z Bloombergiem David Pfizenmaier, z firmy brokerskiej AgMark.

Zdaniem specjalistów skutkiem będzie pogłębienie przeceny zbóż, po tym jak ceny pszenicy spadły w sierpniu najniżej od dziesięciu lat (w środę za buszel płacono 3,96 USD), a za kukurydzę płacono najmniej od 2009 r. Fundusze hedgingowe i inni duzi spekulanci zwiększyli łączną pozycję krótką w instrumentach opartych na cenach pszenicy do najwyższego poziomu w historii, a tzw. shorty nieprzerwanie przeważają nad pozycjami nastawionymi na zwyżki już od ponad roku, co także nie zdarzyło się jeszcze nigdy. Jednocześnie przewaga pozycji nastawionych na przecenę kukurydzy wzrosła do najwyższego pułapu od pół roku, a pozycjonowanie na rynku soi (gdzie wciąż więcej jest długich pozycji spekulacyjnych) jest najbardziej niedźwiedzie od kwietnia.


Notowania pszenicy na giełdzie w Chicago w USD za 100 buszli. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amerykańskie zbiory zbóż tak wielkie, że zabraknie silosów