AMG zarzuca sieć na szpitale

  • Alina Treptow
opublikowano: 17-06-2013, 00:00

Spółka doradczo-finansowa chce zbudować ogólnopolską sieć medyczną. Za blisko pół miliarda złotych

AMG Finanse, firma zajmująca się doradztwem w zarządzaniu szpitalami i restrukturyzacją ich zadłużenia, rzuca rękawicę sieciom szpitalnym. Plan jest prosty — zbudować własną grupę, która przychodami i liczbą placówek pobije na głowę istniejące.

GRUBA RYBA: Jeśli AMG Finanse, zarządzana przez Tomasza Kopca, dopnie swego i w ciągu najbliższych dwóch lat przejmie szesnaście szpitali, jej przychody przekroczą pół miliarda złotych.
 [FOT. DM]
GRUBA RYBA: Jeśli AMG Finanse, zarządzana przez Tomasza Kopca, dopnie swego i w ciągu najbliższych dwóch lat przejmie szesnaście szpitali, jej przychody przekroczą pół miliarda złotych. [FOT. DM]
None
None

— Do 2015 r. w każdym województwie chcielibyśmy mieć szpital. Szacujemy, że w jedną placówkę będziemy musieli zainwestować ok. 30 mln zł, co w skali całego rynku daje kwotę sięgającą pół miliarda złotych. Chcemy zbudować rozpoznawaną ogólnopolską markę medyczną, w ramach której będziemy oferować świadczenia płatne przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) — mówi Tomasz Kopiec, prezes AMG Finanse.

Łódzka grupa postawi przede wszystkim na duże placówki, z przychodami przekraczającymi 30 mln zł. Jak tłumaczy Tomasz Kopiec, w kręgu zainteresowań AMG są przede wszystkim specjalistyczne usługi medyczne, które są wykonywane głównie w większych szpitalach, m. in. wojewódzkich.

— Ten rynek znamy najlepiej. Doradzamy tego typu szpitalom, więc wiemy, jakie są ich mocne i słabe strony — tłumaczy Tomasz Kopiec.

Pierwsze koty za płoty

Łódzka spółka ma już na koncie pierwszy projekt. W maju wydzierżawiła szpital powiatowy w Rybkach. W ciągu najbliższych kilku lat planuje wydać kilkanaście milionów złotych na jego remont i rozbudowę. Oprócz dzierżawy AMG pomyśli również o przejęciach lecznic, choć jak zaznacza prezes, na razie dzierżawa wydaje się lepszym rozwiązaniem. Samorządy nie sprzedają wówczas szpitalnego majątku, więc łatwiej im przekonać lokalną społeczność do takiego rozwiązania. Gdzie AMG poszuka pieniędzy na inwestycje?

— W kilku źródłach. Po pierwsze, spółka i jej właściciele mają własne fundusze. Po drugie, wsparcie zadeklarowali partnerzy biznesowi współpracujący z nami od lat. Dodatkowo liczymy na kredyty i dotacje unijne. Poszukamy również partnerów dla poszczególnych inwestycji — wymienia Tomasz Kopiec. Przy każdej inwestycji w szpital firma poszuka finansowego wsparcia wśród funduszy,inwestorów branżowych czy lokalnych przedsiębiorców, wśród których, jak twierdzi Tomasz Kopiec, wielu potraktuje lecznicę nie tylko jako inwestycję, ale też misję na rzecz lokalnej społeczności.

— Zakładamy, że partner będzie właścicielem maksymalnie 30 proc. udziałów — zaznacza Tomasz Kopiec. Piotr Czapski, doradzający funduszowi private equity EQT, uważa plany AMG za bardzo ambitne i… budzące wątpliwości.

— Rozproszenie inwestycji po całej Polsce odbiega od modelu, stosowanego dotychczas przez przedsiębiorców na naszym rynku. Na początku budowali masę w jednym regionie, a dopiero później zaczynali się rozglądać — mówi Piotr Czapski. Ekspert ma też pewne wątpliwości co do finansowania. Jak zaznacza, bez stałego i pewnego źródła kapitału trudno inwestować takie sumy. Jego zdaniem, fundusze niezbyt chętnie będą inwestować w pojedyncze placówki.

Rywale nie śpią

Spółka z Łodzi ma też poważnych konkurentów — EMC Instytut Medyczny, PCZ i Grupę Nowy Szpital — którzy w odróżnieniu do niej nie zaczynają budowy sieci od zera. Giełdowa grupa EMC Instytut Medyczny ma obecnie osiem szpitali, a wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach zyska też zamożnego właściciela. Większościowy pakiet chce przejąć czeski fundusz Penta (obecnie ma mniejszościowy), który w ciągu kilku lat chce zainwestować w branżę medyczną 100 mln EUR. Zarządzający EMC, Grupy Nowy Szpital i PCZ przekonują, że polski rynek medyczny jest perspektywiczny i odporny na załamania koniunktury — będzie się dynamicznie rozwijał, m.in. w związku ze starzeniem się społeczeństwa. Jednak nie wszyscy inwestorzy uważają go obecnie za atrakcyjny. Przyglądały mu się m.in. szwajcarski Ameos i amerykańskie Centene, ale nie zdecydowały się na inwestycje. Wśród barier inwestorzy wymieniali niewielką, kilkuprocentową rentowność lecznic, niskie wyceny procedur medycznych, brak dodatkowych ubezpieczeń i niedobory finansowe w systemie. Zdaniem Tomasza Kopca, nie jest tak źle, jak wygląda na pierwszy rzut oka.

— Pieniędzy w systemie jest wystarczająco dużo, tylko część z nich jest nieefektywnie wydawana. Wiele lecznic przepłaca za leki i sprzęt medyczny oraz kupuje zbyt drogo usługi — mówi Tomasz Kopiec.

Konkurencja nie śpi

Grupa Nowy Szpital

GNS ma dziesięć szpitali. Grupa postawiła na małe lecznice powiatowe z całej Polski. Obecnie prowadzi rozmowy z inwestorem finansowym, który wejdzie do spółki w ciągu najbliższych kilku tygodni i pomoże jej kontynuować konsolidację rynku. Zdaniem Marcina Szulwińskiego, prezesa GNS, przed AMG stoi nie lada wyzwanie. Duże placówki wojewódzkie, na które stawia potencjalny rywal, obecnie nie szukają inwestorów. Są bardziej zależne od polityków i dzięki bogatszym właścicielom mają mniejsze problemy z pieniędzmi niż szpitale powiatowe.

EMC Instytut Medyczny

Giełdowa sieć liczy obecnie osiem szpitali (kilka tygodni temu podpisała wstępną umowę na zakup dziewiątego) i szesnaście przychodni. Firma ma korzenie na Dolnym Śląsku, ale obecnie interesują ją placówki z całej Polski, m.in. z Pomorza, gdzie chce zbudować podobną sieć regionalną.

PCZ

Sieć medyczna, notowana na NewConnect, prowadzi lecznice na południu Polski. W skład grupy wchodzą cztery szpitale, cztery sanatoria, trzy apteki i hurtownia medyczna. Spółka szuka właśnie chętnych na 20-procentowy pakiet akcji. Chce pozyskać 150 mln zł i przeznaczyć pieniądze na przejęcia. Do końca 2014 r. spółka chce zainwestować w 3-5 lecznic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane