Amica może zainwestować 150-200 mln zł i wypłaci dywidendę

[ANP]
opublikowano: 19-03-2013, 11:58

- Zrezygnowaliśmy z buybacku. Kurs nam na to nie pozwala. Lepiej te pieniądze przeznaczyć na dywidendę i rozwój firmy. Zarząd zarekomenduje dywidendę z 2012 r. na poziomie 25 mln zł, jak dwa lata temu - powiedział na konferencji prasowej Jacek Rutkowski, prezes Amica.

Dodał, że polityka dywidendy będzie kontynuowana jeśli uda się firmie zrealizować cele. Wśród nich są : zakupy firm, rozwój kanałów dystrybucji i inwestycje w marki. Na to mogłoby pójść 150-200 mln zł.

- Nie podoba nam się tendencja spadków na rynkach, na których jesteśmy. Nie powinniśmy spadać na nich, bo je znamy. W 2012 r. nie otworzyliśmy żadnego nowego rynku, a chcieliśmy otworzyć Francję. Jeszcze to się nie stało. Francja w naszych planach to sprzedaż na poziomie 120 mln EUR w perspektywie 2015 r. Tego potrzebujemy - powiedział Jacek Rutkowski.

Dodał, że spółka jest za mocno wyeksponowana w Rosji.
- Jest tam jeszcze potencjał dla nas np. w kuchniach wolnostojących. Musimy otworzyć kolejne wielkie rynki: Francja , Anglia - dodał prezes Amica.

Spółka będzie mieć siłę do inwestowania kwotę 150-200 mln zł  w  połowie roku lub pod koniec 2013 r.

- Możemy tyle wydać bez szkody dla firmy. Wtedy stosunek zysku do EBITDA wyniesie 0,5-0,7. Mocno zastanawiamy się w którym kierunku się rozwijać.
Zdecydowaliśmy, że rozwiniemy produkcję we Wronkach, gdzie będziemy chcieli wytwarzać 1,5 mln sztuk. W tym roku chcemy sprzedać 1,2 mln kuchni wolnostojących i piekarników - dodał Jacek Rutkowski.

Natomiast 40-50 mln zł to nakłady inwestycyjne w tym roku, z tego 27 mln zł na produkcję.

Prezes przyznał, że może być problem z zakupem firm, np. we Włoszech, czy Francji. W tym pierwszym kraju problemem jest to, że rząd włoski chce zatrzymać produkcję i miejsca pracy w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [ANP]

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amica może zainwestować 150-200 mln zł i wypłaci dywidendę