Amica nie wypracuje oczekiwanych wyników

Tomasz Furman
opublikowano: 18-01-2001, 00:00

Amica nie wypracuje oczekiwanych wyników

Notowana na warszawskiej giełdzie Amica Wronki od dłuższego już czasu jest jedną z najlepiej ocenianych spółek na krajowym rynku kapitałowym. Władze przedsiębiorstwa systematycznie poszerzają gamę oferowanych artykułów gospodarstwa domowego, dzięki czemu nie tylko zwiększają sprzedaż, ale również dywersyfikują działalność. Latem Amica uruchomiła fabrykę pralek, która po osiągnięciu docelowej produkcji ma dać spółce 25-proc. udział w rynku.

Ubiegły rok był dla spółki udany, o czym najlepiej świadczą ostatnio opublikowane dane finansowe. Po trzech kwartałach Amica wygenerowała o 6,3 proc. wyższe przychody i uzyskała o 36,4 proc. lepszy zysk netto w stosunku do analogicznego okresu 1999 roku. O ile jednak sprzedaż powinna osiągnąć kolejny rekordowy poziom, o tyle wynik finansowy netto będzie prawdopodobnie gorszy niż oczekiwano. Powodem tego stanu była konieczność utworzenia rezerwy wysokości 23,3 mln zł w związku z brakiem zapłaty od zarejestrowanego na Cyprze podmiotu, tj. Sidegrove Holdings Ltd, za transakcję sprzedaży udziałów w spółkach Inwestycje I, Inwestycje II, Inwestycje III i Inwestycje IV. Brak zapłaty przyczynił się z kolei do podpisania umowy, na mocy której Amica obejmie udziały Sidegrove o równowartości szacowanej na 92 mln zł. Utworzona rezerwa wynikała z różnicy między kwotą, za którą sprzedano udziały w spółkach Inwestycje I-IV, tj. 116,5 mln zł, a kwotą obejmowanych udziałów w podmiocie cypryjskim. Zdaniem władz Amiki proces ten jest konsekwencją niepozyskania przez spółkę inwestora strategicznego.

Powszechnie uważa się, że w pierwszym etapie nowy podmiot miał nabyć udziały w Sidegrove i dzięki temu stać się pośrednio akcjonariuszem giełdowej spółki. Wśród chętnych były prawdopodobnie tak znane zagraniczne koncerny jak Elektrolux czy General Electric. Duże rozbieżności między zainteresowanymi stronami uniemożliwiły jednak zakończenie rozmów porozumieniem.

Negatywny wpływ na wynik finansowy ma również kwota 6 mln zł, którą Amica musiała uiścić na rzecz Banku Handlowego. Jest ona rezultatem zwolnienia spółki ze zobowiązania uiszczenia premii, w momencie gdyby jej podmioty zależne Inwestycje I-IV sprzedały akcje Amiki lub gdyby ona sprzedała udziały w tych firmach. Jeżeli jednak dojdzie do sprzedaży któregokolwiek z wymienionych wyżej aktywów podmiotowi innemu niż z grupy kapitałowej Jacka Rutkowskiego, to Bank Handlowy może otrzymać jeszcze dodatkowo 9,5 mln zł.

Najdotkliwszą konsekwencją niepozyskania przez Amicę Wronki inwestora strategicznego wydaje się spadek wyceny rynkowej spółki. Przecena akcji do poziomu zbliżonego do rocznego minimum jest niewątpliwie efektem niezadowolenia giełdowych graczy z obecnego zakończenia przeprowadzanych negocjacji. Wprawdzie władze Amiki nie wykluczają w przyszłości dalszych rozmów, a i analitycy są zdania, że wcześniej czy później znajdzie się zagraniczny potentat działający w branży AGD, który będzie zdeterminowany osiągnięciem na naszym rynku znaczącego udziału, ale to raczej kwestia najbliższych lat niż miesięcy. W ocenie specjalistów, systematyczny spadek wyceny akcji, poza przyczynami związanymi z nie najlepszą koniunkturą na GPW, był również efektem wątpliwości dotyczących finalizacji rozmów związanych z pozyskaniem nowego znaczącego akcjonariusza.

Niewielki wpływ na notowania wywarły rekomendacje analityków, którzy pozytywnie oceniają strategię i dotychczasowe działania władz spółki. W ciągu ostatnich miesięcy niemal wszyscy z nich zalecali kupowanie lub trzymanie walorów Amiki. Również rekomendacje z tego roku zawierają podobne treści. Dla przykładu analitycy BDM w zależności od przyjętej metody wycenili jedną akcję na 42,7 zł lub 60,5 zł. Dlatego też w średnioterminowym horyzoncie czasowym zalecają oni akumulować akcje spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amica nie wypracuje oczekiwanych wyników