Amica podbije Rosję ze sporym poślizgiem

Katarzyna Latek
opublikowano: 12-10-2007, 00:00

Polska firma zbuduje fabrykę w Rosji, ale nie teraz. Za to być może większą. Wszystko dzięki rosnącej sprzedaży na Wschodzie.

Polska firma zbuduje fabrykę w Rosji, ale nie teraz. Za to być może większą. Wszystko dzięki rosnącej sprzedaży na Wschodzie.

Amica od dawna zapowiadała, że wybuduje fabrykę kuchenek w Rosji. Jest już działka, pożyczka z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), a nawet wybrany wykonawca. Budowa miała ruszyć w tym tygodniu. Tak się jednak nie stało. Nie dlatego że spółka uznała projekt za nieopłacalny. Przeciwnie — rozważa poszerzenie portfolio fabryki o kolejne produkty.

Nowy zakład powstanie w Wielikim Nowgorodzie, w pobliżu Sankt Petersburga. Jego budowa miała kosztować prawie 40 mln EUR, z czego 65 proc. miał sfinansować EBOR. Tymczasem ostatnio największy polski producent AGD poinformował moskiewski oddział banku, że zdecydował o odroczeniu projektu do połowy 2008 r.

Nie wiadomo, ile będzie kosztowała nowa fabryka. Spółka będzie musiała zwrócić pieniądze za prace przygotowawcze wyłonionemu niedawno wykonawcy — firmie Arkoplast. Hanna Wieczorek, rzeczniczka Amiki, zapewnia jednak, że skończy się na kilkudziesięciu tysiącach złotych.

— W związku z koniecznością zrewidowania asortymentu produktów być może zajdzie potrzeba zweryfikowania rodzaju i ilości wyposażenia technicznego. Koszty wszystkich robót zostaną poddane ponownej analizie — mówi Hanna Wieczorek.

— W pierwszej fazie spółka planowała produkcję wszystkich rodzajów kuchenek wolno stojących. W tej chwili, dzięki rosnącemu popytowi na sprzęt do zabudowy w regionie wschodnim, Amica bardzo poważnie bierze pod uwagę równoległą produkcję także kuchenek do zabudowy — wyjaśnia rzeczniczka spółki.

W drugim kwartale eksport Amiki wyniósł 36,3 mln EUR, czyli był o ponad jedną trzecią wyższy niż przed rokiem. Trzecią część tej kwoty stanowi eksport na Wschód. Produkty Amiki są tam sprzedawane pod własną nazwą Hansa (tak się ma nazywać także rosyjska fabryka).

Obroty polskiej firmy w Rosji w pierwszym półroczu 2007 r. wyniosły 89,5 mln zł. Przed rokiem — 75,3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Latek

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy