Amortyzacja na cudzym, jak na swoim

MAS
opublikowano: 11-10-2011, 00:00

MOIM ZDANIEM

Dominik Mędrzycki Elżbieta Węcławik

Tax CarePrzedsiębiorcy często decydują się na postawienie budynku na wynajmowanym, dzierżawionym lub oddanym w użytkowanie gruncie. Taki obiekt można amortyzować na ogólnych zasadach, obowiązujących dla innych środków trwałych. Bardzo często podatnicy mylnie kwalifikują wybudowanie budynku na cudzym gruncie jako inwestycję w obcy środek trwały, co daje im możliwość zastosowania indywidualnych stawek amortyzacji i prowadzi do przyjęcia niewłaściwej metody amortyzacji.

Inwestycje w obcym środku trwałym można amortyzować, stosując indywidualnie ustaloną stawkę amortyzacyjną, np. inwestycja w obcym budynku może być amortyzowana stawką w wysokości 10 proc. Natomiast przy odpisach amortyzacyjnych od budynków i budowli wybudowanych na cudzym gruncie stosuje się takie same zasady, jak przy amortyzacji własnych środków trwałych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu