Amundi: Bezpieczeństwo polskich obligacji jest złudne

Obligacje polskiego skarbu, traktowane przez inwestorów jako bezpieczne schronienie, są bardziej ryzykowne, niż mogłoby się to wydawać, ocenia towarzystwo inwestycyjne Amundi.

Od dewaluacji juana, która zapoczątkowała ostatnie zawirowania rynkowe, polskie obligacje skarbowe zyskały w kategoriach dolarowych blisko 3 proc. Wśród papierów z rynków wschodzących pod względem stopy zwrotu ustąpiły tylko obligacjom Serbii, Chorwacji i Bułgarii. Jednak zdaniem towarzystwa inwestycyjnego Amundi polskie obligacje mogą być bardziej ryzykowne, niż mogłoby się to wydawać inwestorom, a to ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne.

- Choć fundamenty polskiej gospodarki wciąż są dobre, to jednak pojawiają się obawy przed fiskalnymi i podatkowymi planami przyszłej ekipy rządzącej. Na tym etapie bezpieczniejszą inwestycją powinny być obligacje węgierskie i rumuńskie – powiedziała w wywiadzie dla agencji Bloomberg zarządzająca Amundi Esther Law.

Jej zdaniem fakt, że inwestorzy zapomnieli o ryzyku związanym z wyborami nad Wisłą, pokazuje wyłącznie deficyt okazji inwestycyjnych po załamaniu zapoczątkowanym przez dewaluację juana. Tymczasem do planów Prawa i Sprawiedliwości, dotyczących podatku od aktywów bankowych, dochodzi nierozwiązana kwestia kosztów operacji przewalutowania kredytów frankowych. Mimo to rentowności 10-letnich obligacji Polski utrzymują się 84 punkty bazowe poniżej rentowności analogicznych papierów rumuńskich i są o 67 punktów niższe od podobnych obligacji węgierskich.

- Węgry zdołały się zająć kredytami walutowymi, więc teraz są mniej narażone – oceniła Esther Law.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Amundi: Bezpieczeństwo polskich obligacji jest złudne