Analitycy: ataki na NBP są szkodliwe a groźby raczej nic nie zmienią

Przemysław Barankiewicz
11-12-2001, 00:00

Wypowiedzi przedstawicieli rządu, które zawierają nacisk na RPP w celu dalszej obniżki stóp procentowych, są szkodliwe — komentują analitycy banku Morgan Stanley w codziennym biuletynie. Plany poszerzenia rady o nowych członków dotykają przede wszystkim słabnący rynek obligacji. MS nie oczekuje jednak żadnych szybkich ruchów przeciwko NBP. RPP dała jasno do zrozumienia, że nie obniży stóp na posiedzeniu 18-19 grudnia, chociaż taka decyzja — zdaniem MS — byłaby usprawiedliwiona.

Analitycy Societe Generale są zaskoczeni gwałtownymi żądaniami SLD dotyczącymi redukcji stóp procentowych jeszcze w tym roku — wynika z tygodniowego biuletynu banku. SG uważa, że rządowe groźby nie mają szans realizacji, bo próba zagrożenie niezależności władz monetarnych zostałaby natychmiast zahamowana przez UE.

Leszek Miller publicznie stwierdził, że jeszcze jedno cięcie stóp w tym roku jest konieczne. Wypowiedź ta zaskakuje szczególnie w porównaniu ze stonowanymi opiniami SLD po listopadowej obniżce oprocentowania. Postulaty premiera zastanawiają tym bardziej, że w założeniach tegorocznego budżetu na koniec roku interwencyjna stopa NBP miała wynosić 12 proc., a obecnie jest już na poziomie o 50 punktów niższym.

SG widzi dwa wytłumaczenia takiego zachowania rządu. Po pierwsze, zbliża się głosowanie nad przyszłorocznym budżetem. SLD chce więc sobie zapewnić pełne poparcie koalicyjnego PSL. Poparcie ludowców w przypadku braku podatku importowego jest wątpliwe. Koalicję mogę więc zjednoczyć jedynie żale pod adresem władz monetarnych. Innym możliwym wytłumaczeniem jest próba znalezienia kozła ofiarnego. Sytuacja gospodarcza szybko nie ulegnie poprawie, więc najlepiej oskarżyć o nią RPP.

Chociaż presja polityczna nie jest wystarczającym powodem do cięcia stóp, to może przyspieszyć taką decyzje rady. SG nie wierzy jednak w redukcję na zaplanowanym na 18-19 grudnia posiedzeniu władz monetarnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Barankiewicz

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Transport i logistyka / / Analitycy: ataki na NBP są szkodliwe a groźby raczej nic nie zmienią