Analitycy: ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w lutym o 3,3 proc.

16-03-2007, 15:36

Na wskaźnik cen produkcji sprzedanej przemysłu (PPI) w lutym wpływ miały głównie wzrosty cen ropy oraz powrót do  wyższej stawki podatku akcyzowego na benzynę, co w konsekwencji mogło się przełożyć na przetwórstwo przemysłowe, oceniają ekonomiści.

Z ankiety przeprowadzonej przez agencję ISB wśród 10 ekonomistów wynika, że wskaźnik PPI w lutym wzrósł o 3,1-3,4% r/r, przy średniej na poziomie 3,3%.

W styczniu ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły o 2,9% r/r, natomiast w grudniu ceny producentów wzrosły o 2,8% r/r.

Ekonomiści PKO BP oceniają, że w ujęciu miesięcznym na dynamikę cen w przemyśle wpływ miały głównie wzrosty cen w przetwórstwie przemysłowym.

"W skali miesiąca ceny producentów wzrosły o ok. 0,4% m/m, głównie za sprawą wzrostu cen w przetwórstwie przemysłowym (o 0,4% m/m), który wynikał w dużej mierze z podniesienia cen przez rafinerie (o ok. 3-5% m/m) w odpowiedzi na wzrost cen ropy na światowych rynkach, oraz w mniejszym stopniu z nieznacznego osłabienia się kursu złotego ważonego udziałami w eksporcie, prowadzącego do wzrostu cen złotowych produkcji eksportowanej" - napisali ekonomiści PKO BP w raporcie.

Natomiast Wojciech Matysiak z banku BGŻ podkreśla, że na wzrosty cen wpływ miały głównie podwyżki cen ropy.

"Inflacja PPI wzrosła za sprawą wyższych cen ropy naftowej oraz podwyżki podatku akcyzowego na benzynę" - pisze Matysiak w raporcie.

"Przyspieszenie wzrostu cen producentów jest także wynikiem zakończenia spadkowej tendencji cen miedzi. Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ceny produkcji było osłabienie złotego w styczniu, co podniosło koszty importu" - czytamy dalej.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o lutowej inflacji producentów w poniedziałek, 19 marca, o godz. 14:00.

Dagmara Leszkowicz

(ISB)

dag/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: ceny produkcji sprzedanej przemysłu wzrosły w lutym o 3,3 proc.