Analitycy chcieliby krótszego postu

Sebastian Gawłowski, Artur Szymański
31-07-2003, 00:00

Chociaż analitcy widzą zalety ciszy rekomendacyjnej, większość z nich twierdzi, że w polskich warunkach nie może być ona za długa.

Sebastian Słomka analityk BDM PKO BP

- Pomysł jest słuszny, jeśli będzie prowadził do ukrócenia nierzetelnych działań. Uważam, że mógłby być wprowadzony na czas book buildingu i oferty publicznej. Nie wcześniej, a zwłaszcza nie na 40 dni przed emisją. Analitycy muszą poznać spółkę, a na półtora miesiąca przed rozpoczęciem oferty nie ma nawet dostępu do prospektu emisyjnego. Również sama spółka ma dużo do zrobienia, aby nie doszło do zamieszania wokół emisji.

Marek Świętoń doradca inwestycyjny ING IM

- Dla mnie pomysł ten jest dużym zaskoczeniem. Uważam, że inwestorzy powinni mieć możliwość poznania opinii brokerów w okresie bezpośrednio poprzedzającym proces book buildingu. Na polskim rynku praktyką jest publikowanie raportów dotyczących przyszłych debiutantów na kilka dni przed publiczną emisją. Dzieje się tak z prostego powodu — raporty zawierają wówczas najświeższe informacje o spółce. Uważam, że nie tędy droga, a propozycja Komisji Europejskiej jest typowym przejawem chęci uregulowania wszystkiego, co się tylko da.

Rafał Gębicki dyrektor inwestycyjny WestLB Panmure

- Wiele zależy od samej spółki oraz od procedury przyjętej w czasie emisji. Warto rozważyć okres obejmujący book building i ofertę, w którym nie będą publikowane raporty o spółce i dać czas przed emisją na ujawnianie wszelkich opinii o firmie. Zakładam zawsze dobrą wolę spółki, jednak z drugiej strony nie da się wykluczyć pewnych nieoczekiwanych sytuacji. Okres ciszy nie pozwoliłby na poinformowanie o nich rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski, Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Analitycy chcieliby krótszego postu