Analitycy: Dane o inflacji w listopadzie zwiększają szanse na obniżkę stóp

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-12-2005, 21:34

Według większości ekonomistów, zaskakujące dane o inflacji w listopadzie zwiększają szansę na obniżkę stóp procentowych. Analitycy nie są jednak jednomyślni, czy do takiej obniżki dojdzie jeszcze w tym roku.

Według większości ekonomistów, zaskakujące dane o inflacji w listopadzie zwiększają szansę na obniżkę stóp procentowych. Analitycy nie są jednak jednomyślni, czy do takiej obniżki dojdzie jeszcze w tym roku.

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) w listopadzie wzrosły zaledwie o 1 proc. w stosunku do listopada 2004 roku, natomiast w porównaniu do października 2005 roku spadły o 0,2 proc. - poinformował w środę GUS.

    Rynek oczekiwał, że w listopadzie inflacja spadnie do 1,3 proc. z 1,6 proc. w październiku, przy prognozach wahających się od 1,2 proc. do 1,5 proc. W porównaniu z październikiem tego roku ceny miały wzrosnąć o 0,07 proc.

    Według ekonomistów, takie dane przemawiają za obniżką stóp procentowych i pokazują, że nie ma presji inflacyjnej.

    "Dane o inflacji to duże zaskoczenie. Myślę, że w grudniu będzie obniżka stóp o 25 pkt bazowych. Teraz grupa członków o +bardziej gołębim+ przekonaniu będzie chyba wystarczająco silna, żeby zdecydować o obniżce stóp" - uważa ekonomista BNP Paribas Michał Dybuła.

    Również Bartosz Pawłowski z ING BSK jest zdania, że do obniżki stóp dojdzie, jednak nie jest pewne, czy RPP podejmie taką decyzję już na najbliższym posiedzeniu.

    "Dla RPP jest to informacja, która powinna się potwierdzić, że presji nie ma i jest miejsce na obniżkę. Przed nami dane o produkcji, które będą lepsze niż poprzednio. Jednak po ostatnich komentarzach Rady Polityki Pieniężnej dotyczących wpływu efektu bazy i wskazywaniu ryzyk, nie jestem pewien, czy dojdzie do obniżki stóp w grudniu, choć takie prawdopodobieństwo się zwiększyło" - powiedział Pawłowski.

    Również w opinii Grzegorza Maliszewskiego z Banku Millennium  nie ma presji cenowej i perspektywy inflacyjne są korzystniejsze niż RPP się spodziewała. Podkreśla jednak, że RPP nie koncentruje się wyłącznie na inflacji, a dane ze sfery realnej gospodarki będą również ważne.

    "RPP będzie teraz zapewne chciała zobaczyć, co z listopadowymi danymi o płacach, aby ocenić, czy październikowy wzrost był jednorazowym +wybrykiem+" - powiedział Maliszewski.

    Według głównego ekonomisty Societe Generale Marcina Mroza, RPP nie obniży stóp procentowych podczas grudniowego posiedzenia.  "Wypowiedzi ze strony RPP nie są jednoznaczne. Część opowiada się za obniżką stóp, część uważa, że stopy pozostaną bez zmian wskazując na ryzyko. Potrzebujemy dalszych informacji, szczególnie o wynagrodzeniach. W mojej opinii, w tym miesiącu decyzji o obniżce nie będzie" - powiedział Mróz.  

    Ekonomiści są zgodni co do tego, że rynek nie spodziewał się inflacji na poziomie 1 proc. w ujęciu rok do roku.

    "Inflacja w listopadzie to trochę szok dla nas. Zwracaliśmy uwagę, że ryzyka istnieją w kierunku niższej inflacji niżprognozy, chociaż poziomu 1 proc. rok do roku nie spodziewaliśmy się" - powiedział Pawłowski.

    Jego zdaniem, dane wskazują na duży spadek cen żywności - o 0,5 proc. w skali roki i 0,3 w ujęciu miesięcznym, co w listopadzie zwykle się nie zdarza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane