Analitycy: Do końca roku na GPW będzie lekka tendencja wzrostowa

opublikowano: 17-12-2004, 13:18

Do końca roku na warszawskiej giełdzie powinna być widoczna lekka tendencja wzrostowa - uważają analitycy.

W opinii Marcina Materny z DM Millennium, będzie ona miała "bardzo spokojny" przebieg.

Artur Zaręba z CAIB powiedział w piątek PAP, że w przyszłym tygodniu na parkiecie powinien być dalszy ciąg wzrostów.

"Do końca roku rynek będzie wyżej, niż jest obecnie" - dodał.

WIG 20 na otwarciu piątkowej sesji wzrósł o 0,22 proc. i wyniósł 1.926,42 pkt. W czwartek WIG 20 osiągnął najwyższą wartość od ponad 2 lat - na zamknięciu wzrósł o 1,75 proc. do 1.922.19 pkt. Indeks WIG znalazł się natomiast na najwyższym poziomie w historii - po wzroście o 1,2 proc. osiągnął 26.152,39 pkt.

"W piątek mamy do czynienia z pewnym osłabieniem po ostatnich wzrostach, jest pora na lekki odpoczynek" - powiedział Zaręba. Jak wyjaśnił, jest to związane ze zniżką na rynkach światowych oraz skalą ostatnich wzrostów. "Wydaje mi się, że dzisiaj będzie w tym tonie utrzymywała się reszta handlu" - dodał.

W opinii Materny, akcje notowane na warszawskiej giełdzie - przede wszystkim papiery dużych spółek - skupują obecnie zagraniczni inwestorzy.

"Polscy inwestorzy uważają raczej, że akcje są za drogie" - podkreślił.

Zdaniem Bartosza Ostafińskiego z Beskidzkiego Domu Maklerskiego, mimo że technicznie sytuacja na rynku jest dobra, to jednak w trakcie sesji indeksy będą się zmieniać nieznacznie.

„Jednak ostatnia sesja tygodnia na GPW nie powinna przynieść większych zmian. Wydaje się, że to wybicie na zamknięciu skłoni wielu inwestorów do ostrożności, ale na większe spadki nie ma co teraz liczyć" - dodał.

Najwyższy od ponad 2 lat poziom WIG 20 nie był jedynym rekordem zanotowanym w trakcie czwartkowych notowań. Podczas fixingu na otwarciu przekroczony został historyczny rekord obrotów akcjami w ciągu całego roku.

Zdaniem analityków, wpływ na nastroje na giełdzie mogą mieć dane makroekonomiczne, jakie napłyną na rynek w ciągu sesji - m.in. dane o produkcji przemysłowej w listopadzie w strefie euro oraz informacje z USA o listopadowej inflacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Do końca roku na GPW będzie lekka tendencja wzrostowa