Analitycy dobrze oceniają wyniki Polimeksu

Kamil Zatoński
08-05-2008, 10:22

Przychody i zyski budowlanej firmy, wypracowane w pierwszym kwartale, były wyższe od oczekiwań analityków. Na  spadającym rynku kurs zachowuje się całkiem przyzwoicie.

W okresie styczeń-marzec Polimex-Mostostal odnotował 920,7 mln zł przychodów (+38 proc.), 59,7 mln zł zysku operacyjnego (+34 proc.) i 29,8 mln zł zysku netto (+6,7 proc.).

Tymczasem analitycy oczekiwali sprzedaży na poziomie 832 mln zł, EBIT równego 41,2 mln zł i zysku netto na poziomie 22,5 mln zł.

„Wynik ten należy ocenić bardzo dobrze. Wpisuje się one w tendencję dalszej poprawy wyników firm budowlanych, pomimo wysokiej bazy roku 2007. Nasze prognozy były znacznie skromniejsze. Nie spodziewaliśmy się przede wszystkimi tak wysokiej dynamiki przychodów (wyniosła ona prawie 40% wobec oczekiwanych 20%). Marża brutto na sprzedaży okazała się wysoka, choć zgodna z naszymi przewidywaniami (11,3%). Podobnie koszty sprzedaży i zarządu. Wyższe za to było ujemne saldo działalności finansowej. Spodziewaliśmy się -8 mln zł, natomiast było aż -14 mln zł. Wysoką dynamikę wzrostu spółka okupiła. zwiększeniem zadłużenia. Zobowiązania odsetkowe grupy wzrosły z
560 mln zł na koniec 2007 r. i 317 mln zł na koniec I kw. 2007 r. do 716 mln zł na koniec I kw. 2008 r. Dług netto wzrósł odpowiednio z 400 mln zł i 107 mln zł do 550 mln zł. Będzie to skutkowało dalszym zwiększeniem kosztów finansowych w kolejnych okresach i obniżeniem końcowego wyniku generowanego przez grupę PXM. Jak dotychczas spółka na tyle dynamicznie zwiększała zyski operacyjne, że pokrywała tym wzrost kosztów finansowania rozwoju, i to z nawiązką. Świadczą o tym rosnące zysku netto”
– napisał w porannym komentarzu Michał Sztabler, analityk DM PKO BP.

„Grupa wypracowała dobre wyniki finansowe pomimo niekorzystnych tendencji na rynku światowym w kształtowaniu cen stali oraz stopu cynku (w Europie wzrost indeksu cen wyrobów stalowych wyniósł nieco ponad 20 proc.). (…) Należy oczekiwać, wyraźnie pozytywnej reakcji rynku w wyniku publikacji raportu za pierwszy kwartał br.” – komentują analitycy BM BPH.

I rzeczywiście tak jest – kurs Polimeksu o godz. 10.10 rośnie o 1,1 proc. (obroty zbliżają się do 2,5 mln zł). WIG20 spada tymczasem o 1,24 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Analitycy dobrze oceniają wyniki Polimeksu