Analitycy: Dynamika produkcji za czerwiec silnie zaważy na polityce pieniężnej

Polska Agencja Prasowa SA
18-07-2005, 20:08

Wynik, jaki osiągnęła w czerwcu produkcja przemysłowa silnie zaważy na polityce pieniężnej. Istotny wzrost produkcji może powstrzymać RPP przed radykalnym cięciem stóp procentowych, choć dane zgodne z szacunkami, uprawdopodobniłyby kolejną redukcję, nawet o 50 pkt bazowych - uważają analitycy.

Wynik, jaki osiągnęła w czerwcu produkcja przemysłowa silnie zaważy na polityce pieniężnej. Istotny wzrost produkcji może powstrzymać RPP przed radykalnym cięciem stóp procentowych, choć dane zgodne z szacunkami, uprawdopodobniłyby kolejną redukcję, nawet o 50 pkt bazowych - uważają analitycy.

Ekonomiści zwracają uwagę, że inflacja w czerwcu była umiarkowana i nie niesie ze sobą zagrożenia, ale jeżeli produkcja zaskoczy pozytywnie rynek, to RPP może odwlec decyzję o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej.

Inflacja w czerwcu obniżyła się poniżej dolnej granicy przedziału celu inflacyjnego wynoszącego 1,5-3,5 proc. i wyniosła 1,4 proc.

We wtorek GUS poda dane o produkcji przemysłowej za czerwiec; ekonomiści ankietowani przez PAP szacują, że produkcja przemysłowa w czerwcu wzrosła o 4,6 proc. licząc w skali roku przy rozpiętości prognoz 1,1-9 proc. W maju wzrost produkcji przemysłowej wyniósł 0,9 proc.

"Jeśli okaże się, że produkcja przemysłowa wzrosła bardzo mocno w czerwcu, to RPP otrzyma informację, że spowolnienie było tymczasowe. Spójną decyzją do tego byłoby wstrzymanie się z dalszą obniżką stóp i poczekanie na informacje o inwestycjach. Jednak cięcia stóp o 25 pkt bazowych nie można wykluczyć" - powiedział PAP główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.

Ekonomista ING Rafał Benecki uważa podobnie i nie wyklucza, że podstawowe stopy NBP mogą spaść jeszcze w lipcu.

Rada zbierze się 26-27 lipca, by zdecydować o poziomie stóp procentowych. Na czerwcowym posiedzeniu RPP obniżyła stopy o 50 pkt bazowych, a stopa referencyjna spadła do historycznie najniższego pułapu 5 proc.

"Naszym zdaniem, uwzględniając czynniki sezonowe, liczbę dni roboczych, roczna dynamika produkcji w czerwcu tak naprawdę wzrosła około 3 proc. w skali roku. To jest delikatna poprawa, która wskazuje, że z tego dołka obserwowanego w I kwartale i na początku II kwartału, wychodzimy" - uważa Reluga.

"Za naszą prognozą wzrostu produkcji w czerwcu o 7,8 proc. będzie stał także (oprócz większej liczby dni roboczych - PAP) eksport. Spodziewamy się również dwucyfrowego wzrostu produkcji budowlano-montażowej" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Analitycy: Dynamika produkcji za czerwiec silnie zaważy na polityce pieniężnej