Analitycy: euro będzie kosztować w poniedziałek ok. 4,20 zł

PAP
22-08-2011, 10:06

Zdaniem analityków złoty w poniedziałek będzie krążyć wokół poziomu 4,20 za euro. WIG 20 spadł o 0,34 proc. i wyniósł 2244,84 pkt. Spadły także indeksy: DAX, BUX, CAC 40 oraz FTSE 100.

"Rynek złotego będzie dziś pozostawać pod wpływem nastrojów na światowych giełdach. Jeżeli spadki indeksów będą kontynuowane, co sugerują dzisiejsze notowania na minusie w Azji, złoty pozostanie pod presją. Na dziś nie zaplanowano publikacji istotnych danych makro, ani w Polsce, ani na rynkach bazowych. Spodziewamy się, że w trakcie dzisiejszej sesji złoty pozostanie na słabszych poziomach, w okolicy poziomu 4,20/EUR" - napisano w porannym komentarzu Banku BPH.

Zdaniem analityków BZ WBK, nadchodzący tydzień zapowiada się bardzo ciekawie.

"Opublikowane zostaną wstępne dane wskazujące zmiany poziomu aktywności gospodarczej w Chinach, Niemczech i całej strefie euro, które dadzą wskazówkę nt. tempa wzrostu PKB w III kw. w tych krajach. Im bliżej końca tygodnia, tym bardziej inwestorzy będą wyczekiwać na sygnały z USA, gdzie w czwartek rozpoczyna się konferencja w Jackson Hole, a w piątek – dniu publikacji drugiego szacunku danych o PKB za II kw. w USA – przemawiać będzie Ben Bernanke. (...) W tym tygodniu, nasilać mogą się oczekiwania na sugestię rozpoczęcia przez Fed QE3.

Biorąc jednak pod uwagę obecną dynamikę rynku i duże wahania notowań, to trudno spodziewać się trwałej poprawy nastrojów, a niepewność wciąż będzie dominować. Oprócz publikacji danych oraz wyczekiwania na słowa szefa Fed w Jackson Hole, rynek wciąż będzie pod wpływem dyskusji nad kryzysem zadłużeniowym w Europie. (...) Globalne uwarunkowania nie będą raczej sprzyjały umocnieniu złotego, który pozostanie pod wpływem poziomu awersji do ryzyka. Kluczowe poziomy dla kursu EURPLN to 4,15 i 4,20. Również krajowy rynek długu będzie naszym zdaniem głównie pod wpływem wydarzeń zagranicznych" - napisano w porannym komentarzu.

"Zachowanie krajowego rynku długu będzie dziś w dużej mierze uzależnione od nastrojów na światowych rynkach finansowych. Jeśli te się nie poprawią, istnieje ryzyko, że rentowności obligacji mogą wrosnąć. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza wzmacnia fakt, że przy obecnych, najniższych w tym roku poziomach rentowności, może pojawić się chęć realizacji zysków przez inwestorów" - napisano w komentarzu BPH.

Elżbieta Chojna-Duch, członek RPP, powiedziała w piątek, że Rada po swoim roboczym posiedzeniu, 23 sierpnia może wydać komunikat uspokajający rynki.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Analitycy: euro będzie kosztować w poniedziałek ok. 4,20 zł