Analitycy: gwałtowne reakcje rynków w oczekiwaniu na koalicję

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 14:28

Dopóki nie poznamy decyzji, czy powstanie koalicja PiS i PO, rynek walutowy oraz rynek obligacji będą bardzo zmienne. Inwestorzy będą reagować wyprzedażą na każde informacje o kryzysie w rozmowach - uważają analitycy.

Dopóki nie poznamy decyzji, czy powstanie koalicja PiS i PO, rynek walutowy oraz rynek obligacji będą bardzo zmienne. Inwestorzy będą reagować wyprzedażą na każde informacje o kryzysie w rozmowach - uważają analitycy.

    Około godz. 13.00 euro wyceniano na 3,95 zł wobec 3,9270 zł rano, a dolara na 3,2725 zł wobec 3,2440 zł.

    "Wszyscy wierzyli, że koalicja powstanie i kiedy pojawiają się informacje, że te szanse maleją, to jest to powód do panicznej reakcji i do wyprzedaży i na rynku złotego i obligacji. Rynki reagują gwałtownie na każdą informację mówiącą o kryzysie w rozmowach" - powiedziała PAP główna ekonomistka Citibanku Handlowego, Katarzyna Zajdel-Kurowska. "Jeśli koalicja powstanie, jest szansa na ustabilizowanie sytuacji" - dodała.

    Według niej, jeśli koalicja nie powstanie, możemy się spodziewać dalszych wyprzedaży.

    W takiej sytuacji możliwe są dwa scenariusze - albo rząd mniejszościowy PiS albo koalicja z Samoobroną. Koalicja z Samoobroną byłaby "zimnym prysznicem dla rynków". Scenariusz rządu mniejszościowego, nie spowodowałby gwałtownych reakcji, też nie sprzyjałby nastrojom - powiedziała Zajdel-Kurowska.

    "Inwestorzy nie lubią ryzyka. Dopóki nie będziemy wiedzieli, czy koalicja powstanie czy nie, rynek będzie bardzo zmienny i będzie bardzo gwałtownie reagował na wszelkie informacje" - powiedział główny ekonomista Societe Generale, Marcin Mróz.

    Jeśli koalicja PiS i PO nie powstanie, "scenariusz 4 zł do euro jest całkiem możliwy" - powiedział.

    Według Mroza, obecność PO w koalicji byłaby swego rodzaju gwarantem w miarę szybkiego spełnienia kryteriów z Maastricht i prorozwojowej polityki fiskalnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane