Analitycy: JSW znów w WIG20

opublikowano: 17-10-2016, 22:00

Eksperci BZ WBK oczekują, że przy okazji rewizji indeksu WIG20 w marcu 2017 r. do jego składu powrócą akcje JSW, zastępując Eneę.

Górnicza spółka wypadła z portfela blue chipów w marcu 2016 r. Zmian w indeksach, śledzonych mniej lub bardziej uważnie przez inwestorów, będzie więcej, przewiduje broker. W marcu przyszłego roku Kruk miałby zastąpić Bogdankę w WIG20, a JSW przy najbliższej okazji (a więc w listopadzie) weszłoby w skład MSCI Standard Index w miejsce Energi oraz miałoby dołączyć w marcu 2017 r. do FTSE Standard Index. „W przypadku indeksów, tworzonych przez MSCI, wszystko wskazuje na to, że Energa opuści składu Standard Index. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na podstawie cen z ostatnich dziesięciu sesji października 2016 r.

Około 15-procentowy wzrost notowań spółki znacząco zmniejszyłby ryzyko wypadnięcia z portfela. Gdyby tak się stało, JSW byłoby najpoważniejszym kandydatem do awansu z indeksu spółek o małej kapitalizacji” — wynika z raportu BZ WBK. Dla notowań akcji JSW oznaczałoby to — jak szacuje broker — 160 mln zł dodatkowego popytu, co odpowiadałoby około 3,5-krotności dziennego obrotu akcjami spółki. W przypadku Energi dodatkowa podaż szacowana jest na 85 mln zł (9-krotność dziennych obrotów). Zmiany w indeksach miałyby efektywnie zostać wprowadzone 1 grudnia 2016 r.

Dodatkowy popyt na akcje JSW z tytułu ewentualnego włączenia JSW to FTSE Standard Index oszacowano natomiast na 65 mln zł. Do zmian w rodzinie indeksów FTSE dojdzie w marcu w 2017 r. i wtedy możliwe jest również wprowadzenie akcji Kruka i CD Projektu do portfela wskaźnika.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu