Analitycy: Kondycja złotego zależy od nastrojów na giełdach

PAP
opublikowano: 21-01-2008, 18:27

Głębokie spadki na giełdach przyczyniły się do osłabienia złotego. Zdaniem analityków, o sile polskiej waluty w najbliższych dniach będą decydowały nastroje na rynkach akcji.

"We wtorek spodziewam się otwarcia na poziomie 3,65 do euro. Potem wszystko będzie zależeć od tego, jak zachowają się giełdy na świecie" - powiedział dealer BPH Andrzej Krzemiński.

To właśnie pod wpływem dużej przeceny na rynkach akcji na całym świecie złoty w poniedziałek tracił na wartości. W poniedziałek nie działają giełdy w USA, ale fatalne nastroje w Azji i Europie wystarczyły, by osłabić polską walutę.

Japoński indeks Nikkei 225 spadł w poniedziałek na zamknięciu o 3,86 proc. i wyniósł 13.325,94 pkt. Główne indeksy giełd europejskich w poniedziałek po południu również były na dużym minusie. Po godz. 16.00 DAX tracił 6,22 proc., CAC 40 zniżkował o 5,23 proc., a FTSE 100 spadał o 4,05.

WIG 20 stracił na poniedziałkowym zamknięciu 6,73 proc.

"Jeżeli nastrój na giełdach nie ulegnie poprawie, to złoty będzie dalej słabł, prawdopodobnie do poziomu 3,67 za euro. W przeciwnym razie wrócimy do poziomu 3,63 zł" - stwierdził Krzemiński.

"W poniedziałek doszło do umocnienia długu. Częściowo spowodowane było to reakcją na piątkowe dane, które rynek przyswoił dopiero dziś. Niższa produkcja może świadczyć o spowolnieniu gospodarczym, co może osłabić presję inflacyjną. Dodatkowo dane o cenach producentów były niższe od oczekiwań" - powiedział Piotr Pazio z Societe Generale.

W piątek GUS podał, że produkcja przemysłowa w grudniu 2007 r. wzrosła o 6,2 proc. rok do roku wobec oczekiwań wzrostu o 8,6 proc. Ceny produkcji przemysłowej w grudniu 2007 r. rok do roku wzrosły o 2,5 proc. wobec oczekiwań wzrostu o 2,7 proc. Natomiast produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w grudniu 2007 r. rok do roku o 5,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 1,5 proc.

"Rynek będzie czekał teraz na posiedzenie RPP i wydźwięk komunikatu po posiedzeniu Rady" - powiedział Pazio.

Styczniowe posiedzenie RPP rozpocznie się 29 stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane