Analitycy liczą na zysk Air France-KLM

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-02-2005, 00:00

Największe europejskie linie lotnicze Air France-KLM zarobiły na czysto w minionym kwartale około 29 mln EUR — wynika z prognoz analityków. Przychody powinny wynieść 4,84 mld EUR. Zysk to efekt podniesienia opłat i obniżenia wydatków.

Ankietowani przez agencję Bloomberg specjaliści szacują, że francusko-holenderskiemu operatorowi uda się w rok po fuzji zaoszczędzić 90 mln EUR, o 30 proc. więcej od zakładanej w planie restrukturyzacyjnym kwoty. Firma oszczędza między innymi na marketingu i systematycznie obniża koszty sprzedaży. Wysokie ceny paliw (baryłka ropy zdrożała o 31 proc.) zmusiły operatora do podniesienia cen biletów. Średnia cena biletu wyniosła w III kwartale roku obrotowego 40,35 USD. W tym czasie wydatki na paliwa mogły wynieść około 772 mln EUR.

Jean-Cyril Spinetta, prezes firmy, zapowiada, że po zakończeniu procesu restrukturyzacji Air France-KLM będą w stanie od 2006 r. oszczędzać rocznie co najmniej 495 mln EUR. Podczas środowej sesji kurs akcji spółki notowaną na paryskiej giełdzie spadał o ponad 1,5 proc. W tym roku stopa zwrotu z tej inwestycji jest jednak nadal dodatnia i wynosi ponad 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu