Analitycy: na stacjach benzynowych możliwe obniżki

PAP
opublikowano: 04-05-2012, 13:27

Ostatnie obniżki cen ropy i cen hurtowych paliw dają powód, by sądzić, że także ceny benzyny na stacjach benzynowych mogą spaść - oceniają analitycy.

Według portalu e-petrol.pl prognozy cen detalicznych na najbliższe dni są optymistyczne dla konsumentów. Obecna średnia cena litra benzyny 95, wynosząca 5,88 zł, może obniżyć się do poziomu 5,75-5,87 zł. W tym samym czasie cena oleju napędowego może się również obniżyć, nawet do 5,71 zł za litr z poziomu 5,77 zł - ocenia portal.

Jak podkreśla biuro Reflex, w mijającym tygodniu średnia cena litra benzyny 95 spadła już o 1 grosz, a hurtowe ceny tego paliwa są obecnie na najniższym poziomie od dwóch miesięcy. W kolejnych dniach możemy nadal obserwować w części stacji korekcyjne niewielkie obniżki cen, natomiast ceny autogazu są od dłuższego czasu stabilne i nie powinny ulec zmianom - dodaje Reflex.

Portal e-petrol.pl przypomina, że mijający tydzień przynosi wyraźny spadek cen ropy na giełdzie w Londynie, która w ubiegły piątek była wyceniana na blisko 120 dolarów za baryłkę, a dziś kosztuje około 115 dolarów, co jest poziomem nienotowanym od początku lutego tego roku. Według e-petrol.pl, powodami są utrzymujące się na wysokim poziomie wydobycie w krajach OPEC oraz gorsze dane z globalnej gospodarki, które mogą przełożyć się na mniejsze zapotrzebowania na ropę.

Reflex wskazuje, że amerykańskie zapasy ropy wzrosły i są na najwyższym poziomie od 21 lat, natomiast konsumpcja paliw pozostaje relatywnie niska - popyt jest o 5 proc. niższy niż przed rokiem. Dodatkowo prognozy amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej mówią, że konsumpcja benzyn w USA w trakcie tegorocznych wakacji ma być najniższa od 11 lat.(

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane