Analitycy o podwyżce stóp przez EBC: skala kolejnych podwyżek będzie ograniczona

  • PAP
opublikowano: 08-09-2022, 15:20
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Skala kolejnych podwyżek będzie ograniczona - ocenia Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, odnosząc się do czwartkowej podwyżki stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Podwyżki stóp wywierają rosnącą presję na wysoko zadłużone kraje Południa - dodał.

fot. Bloomberg

Rada Prezesów EBC podniosła stopę podstawowych operacji refinansujących, kredytu i depozytu o 75 pkt bazowych. do odpowiednio do 1,25 proc., 1,5 proc. i 0,75 proc. - podano w czwartkowym komunikacie po posiedzeniu banku. EBC powtórzył, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą konieczne na najbliższych posiedzeniach.

Marcin Klucznik z PIE zwrócił uwagę, że Europejski Bank Centralny podwyższył stopy procentowe po raz drugi. "Podwyżki mają na celu zwalczyć inflację. Wyższe stopy pogarszają jednak sytuację mocno zadłużonych krajów Południa" - wyjaśnił.

Ekspert przypomniał, że inflacja HICP w strefie euro wzrosła w sierpniu z 8,9 do 9,1 proc. – to o 7,1 pkt. proc. powyżej celu inflacyjnego EBC (2 proc.).

"Spodziewamy się, że skala kolejnych podwyżek będzie ograniczona" - ocenił Klucznik. Dodał, że odcięcie od rosyjskiego gazu oznacza recesję w strefie euro.

Klucznik powołał się na szacunki Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, według których gospodarka Niemiec skurczy się w przyszłym roku o 0,7 proc. Recesja oznacza spadek popytu i wyhamowanie wzrostu cen - zaznaczył ekspert.

Jak wskazał, podwyżki stóp procentowych wywierają także rosnącą presję na wysoko zadłużone kraje Południa. "Obecnie rentowność włoskich obligacji 10-letnich wynosi 3,9 proc. To o 2,3 pkt. proc. więcej niż dla długu Niemiec pomimo wspólnej stopy procentowej – ta różnica to premia za ryzyko na długu" - wyjaśnił.

Zdaniem Klucznika, aby ustabilizować sytuację, Europejski Bank Centralny będzie aktywnie reinwestować środki z programu PEPP. "Będą one przeznaczane na zakup obligacji z najbardziej narażonych krajów" - podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane