Analitycy o wynikach spółek

Kamil Zatoński
opublikowano: 26-08-2010, 11:53

NWR, Lotos, Cyfrowy Polsat, Empik, NG2, Astarta, ES System, PKM Duda... Kto z tej grupy zasłużył na pochwały, a kto rozczarował? Zobacz, co myślą analitycy Wood&Co., DI BRE Banku i DM PKO BP.

Górniczy New World Resources miał w drugim kwartale 129,6 mln EUR zysku netto (lekko powyżej konsensusu), 72 mln EUR zysku operacyjnego  (26 proc. poniżej oczekiwań) i 387 mln EUR przychodów (6 proc. gorzej od średniej prognoz analityków).

- Wyniki NWR w drugim kwartale są dużym rozczarowaniem. Niski wolumen sprzedaży węgla - niższy nawet od naszych konserwatywnych założeń - przełożył się na zysk operacyjny az o 26 proc. niższy od konsensusu prognoz. Deklaracja wypłaty śródrocznej dywidendy (0,21 EUR na akcję - red.) jest, oczywiście pozytwyna, zwłaszcza że została ona uwarunkowana stabilną perspektywą wyników w drugim półroczu, co może zosatć odczytana jako potwierdzenie, że całoroczne cele finansowe zostaną osiągnięte - ocenia Jan Tomanik z biura maklerskiego Wood&Co.

Jego zdaniem "raczej negatywnie" można również ocenić wyniki Grupy Lotos. Spółka miała w drugim kwartale 648,7 mln zł straty netto (6 proc. gorzej od konsensusu), 230 mln zł zysku operacyjnego (6 proc. powyżej konsensusu) i 4,7 mld zł przychodów (zgodnie z oczekiwaniami).

- Strata na poziomie netto jest o 8 proc. wyższa od konsensusu, a przyczyną tego sa wyższe straty kursowe. Wyższy od prognoz zysk operacyjny to niespodzianka tylko na pierwszy rzut oka, bo EBIT w całości został osiągnięty dzięki rewaluacji zapasów - komentuje Jan Tomanik.

- Wyniki oceniamy jako słabe ze względu na ich strukturę - potwierdza Monika Kalwasińska z Domu Maklerskiego PKO BP.

Za "neutralne" analitycy Wood&Co. uznają natomiast wyniki Cyfrowego Polsatu, który drugi kwartał zakończył zyskiem netto w wysokości 67 mln zl, 89,7 mln zł zysku operacyjnego i 368,3 mln zł przychodów.

- Rezultaty były z grubsza zgodne z konsensusem. Wzrost przychodów, a zwłaszcza wzrost liczby abonenentów, pozostaje nadal największym wyzwaniem dla spółki, choć warto zwrócić uwagę, żę wskaźnik ARPU (średni przychodów na użytkownika - red.) był dobry - ocenia Dariusz Górski.

Piotr Grzybowski wyniki spółki ocenia jako dobre. Zwraca przy tym uwagę, że podstawowym czynnikiem ryzyka inwestycyjnego jest ewentualne osłabienie złotego.

- Jednak biorąc pod uwagę mocne spadki notowań spółki w ostatnich dniach czynnik ten jest uwzględniony w cenie. Dodatkowo Cyfrowy Polsat ma w naszej opinii pole do podniesienia cen pakietów i tym samym przerzucenia części ewentualnego wzrostu kosztów na klienta po tym, jak podwyżki wprowadziła platforma ‘n’ a rok temu zrobiła to Cyfra Plus - pisze Piotr Grzybowski.

Barbara Załęska z Wood&Co. pozytywnie odnosi się z kolei do osiągnięć NFI EMF (14,7 mln zł zysk netto, 51,7 mln zł EBITDA i 645 mln zl przychodów), choć podkreśla, że ponieważ ok. 60 proc. całorocznego wyniku EBITDA spółka osiąga w czwartym kwartale, więc wyniki drugiego nie mają aż tak wielkiego znaczenia.

- Niemniej jednak pokazują one pozytywny trend w zyskowności i dlatego mogą się przełożyc na wzrost kursu - pisze Barbara Załęska.

Jako "neutralne" analityczka ocenia wyniki NG2 (47,7 mln zł zysku netto przy 244,5 mln zł przychodów).

- Choć rezultaty dystrybutora obuwia są nieznacznie niższe od oczekiwań, to nawszym zdaniem spółka będzie w stanie sprostać całorocznym prognozom - uważa Barbara Załęska.

Ukraińska Astarta osiągnęła w drugim kwartale 233,9 mln UAH zysku netto i 262,6 mln UAH zysku operacyjnego. To aż o 50 proc. więcej od szacunków DI BRE Banku.

- Wyższy niż się spodziewaliśmy wynik operacyjny, to zasługa głównie rewaluacji aktywów biologicznych, która w drugim kwartale wyniosła 104,4 mln UAH i była więcej jak siedomiokrotnie wyższa niż zakładaliśmy w prognozie. Gdyby nie efekt rewaluacji, to wynik operacyjny byłby o 0,5 proc. niższy niż zakładaliśmy w naszej prognozie - ocenia Jakub Szkopek z DI BRE Banku.

Jego zdaniem wyniki ES System (3,3 mln zł zysk operacyjnego w II kwartale, wobec ledwie 0,02 mln zł w pierwszych trzech miesiącach roku, 3,5 mln zł zysku netto) pokazują, że w branży oświetleniowej sytuacja wydaje się poprawiać.

- Wyniki za II kw. oceniamy jako dobre, powinny zostać pozytywnie przyjęte przez rynek - mówi Monika Kalwasińska. O kim? O PKM Duda, który miał w II kwartale 9,7 mln zł zysku netto i 23,1 mln zł zysku EBITDA.

- Osiągnięcia te potwierdzają wcześniejsze zapowiedzi zarządu dotyczące pojawienia się efektów restrukturyzacji - podkreśla analityczka DM PKO BP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu