Analitycy oczekują dalszego spadku chińskiego eksportu i importu

opublikowano: 12-02-2019, 09:01

Analitycy spodziewają się kolejnego miesiąca spadku chińskiego eksportu i importu, co źle wróży drugiej gospodarce świata, pisze Reuters.

Z sondażu przeprowadzonego przez agencję wynika, że rynek spodziewa się spadku chińskiego importu o 10 proc. w styczniu, największego od lipca 2016 roku. W grudniu spadał o 7,6 proc.

- Słabnięcie importu sugeruje, że powinniśmy być czujni wobec możliwości gwałtowniejszego hamowania gospodarki Chin niż oczekiwaliśmy – powiedział Mark Williams, główny ekonomista ds. Azji w Capital Economics.

Chiński eksport ma spaść w styczniu o 3,2 proc., według prognoz analityków. W grudniu spadał o 4,4 proc.

Rynek spodziewa się zmniejszenia nadwyżki handlowej Chin do 33,5 mld USD w styczniu z 57,06 mld USD w grudniu, wynika z sondażu Reutersa.

Jak co roku należy ostrożnie podchodzić do prognoz i danych makro w Chinach w styczniu i lutym z powodu zakłóceń spowodowanych długimi obchodami Księżycowego Nowego Roku. W ubiegłym roku rozpoczęły się w połowie lutego, a w obecnym już 4 lutego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy