Analitycy oczekują stagnacji wyników Samsunga

WST
opublikowano: 04-07-2018, 06:56

Oczekuje się, że Samsung Electronics, jeden z największych na świecie producentów elektroniki użytkowej odnotuje w II kwartale 2018 r. najmniejszy wzrost zysku od ponad roku, ponieważ niska sprzedaż smartfonów Galaxy, należących do klasy premium, negatywnie wpływa na jego wysoce rentowny rynek chipów, donosi Reuters.

Analitycy spodziewają się, że sprzedaż smartfonów Samsunga spadła w okresie kwiecień-czerwiec, po spadku o ponad 2 procent w poprzednim kwartale, ponieważ konsumenci decyzja się na zakupy tańszych modeli od chińskich konkurentów, takich jak Xiaomi czy Huawei.

Samsung Galaxy S9 i S9+
Zobacz więcej

Samsung Galaxy S9 i S9+ fot. Bloomberg

Pod presją znalazła się też przewaga Samsunga nad Apple na globalnym rynku smartfonów po tym, jak sprzedaż iPhone X amerykańskiej firmy przekroczyła oczekiwania rynku.

Oferowane przez smartfony Samsunga funkcje nie są obecnie wystarczająco atrakcyjne, by klienci chcieli wydawać  więcej pieniędzy na produkty południowokoreańskiego giganta – ocenia Song Myung-sup, analityk w firmie HI Investment & Securities.

Specjaliści podkreślają, że co prawda najnowszy flagowy telefon Samsunga model Galaxy S9, wprowadzony na rynek w połowie marca, oferuje mnóstwo ciekawych funkcji i nowoczesne oprogramowanie, ale niewiele na drodze tzw.  „technologicznej magii”. Aktualne dane sugerują, że model ten z dużym prawdopodobieństwem odnotuje mniejszą sprzedaż w roku premiery niż jego poprzednia seria Galaxy S8 sprzedawana w 2017 r.

Analitycy oczekują, że zysk operacyjny wyniesie 14,9 bln wonów (13,3 mld USD) w ciągu II kwartału 2018 r., rosnąc o 5,7 proc. względem wyniku sprzed roku. To jednak wartość mniejsza niż rekordowe 15,6 bln wonów, które odnotowano w pierwszym kwartale bieżącego roku.

Samsung, którego akcje w tym rok tracą około 9 proc., w najbliższy piątek może podać wskazówki dotyczące kwartału, ujawniając szacunki dotyczące przychodów i zysku operacyjnego. Szczegółowe dane mają być opublikowane pod koniec lipca.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu