Oto koszt wyroku TSUE dla banków

opublikowano: 04-10-2019, 12:41

Jeśli wszyscy frankowicze zdecydują się pójść do sądów, które przyznają im rację w sporach z bankami, straty tych ostatnich sięgną 41,8 mld zł, podliczyli analitycy Domu Maklerskiego mBanku.

Jak zaznaczają, straty będą rozłożone w czasie.

Najbardziej ucierpi Bank Millennium, który może "zapłacić" 6,9 mld zł, przy czym większość zostanie poniesiona w latach 2023-2024.

Wczoraj po wyroku TSUE najmocniej spadły notowania właśnie tego banku. Dziś kurs odbija.

Straty Santandera i Raiffeisena wyniosą po 4,6 mld zł.

Zdaniem analityków, żaden z banków nie będzie miał problemów z kapitałem, natomiast pod presją znajdą się wskaźniki ROE (zwrotu na kapitale) w przypadku Millennium i Santandera.

Eksperci oczekują, że regulator rynku zmniejszy bufory kapitałowe dla kredytów w CHF i zablokuje wypłatę dywidend z dotkniętych banków.

Jak dodano, unieważnienie umów, na co zezwala wyrok TSUE, nie będzie korzystne dla wszystkich klientów, dlatego też nie należy oczekiwać, że wszyscy będą pozywać banki.

Analitycy nie wykluczają, że same banki będą składać pozwy wobec klientów, by ci zapłacili odsetki od dostarczonego kapitału.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu