Analitycy: Popyt na bony w poniedziałek blisko 3 mld zł

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-05-2005, 16:31

Relatywnie niska oferta bonów na poniedziałkowy przetarg, rzędu 600 mln zł, oraz fakt, iż będzie to pierwsza aukcja tych papierów w tym miesiącu sprawi, że popyt może być relatywnie duży, bliski 3 mld zł. Rentowność spadnie do około 5,13 proc. z 5,23 proc. ostatnio - uważają analitycy Pekao SA.

Relatywnie niska oferta bonów na poniedziałkowy przetarg, rzędu 600 mln zł, oraz fakt, iż będzie to pierwsza aukcja tych papierów w tym miesiącu sprawi, że popyt może być relatywnie duży, bliski 3 mld zł. Rentowność spadnie do około 5,13 proc. z 5,23 proc. ostatnio - uważają analitycy Pekao SA.

    Ministerstwo Finansów podało w piątek, że zaoferuje w poniedziałek bony roczne o wartości 600 mln zł.

  "600 mln zł to jest bardzo niska oferta, jeśli wziąć pod uwagę fakt, że bony dawno nie były oferowane. Zachęca to do kupna tych papierów. Taka oferta świadczy o tym, że MF nie ma problemów z bieżącą płynnością" - powiedziała w piątek PAP Agnieszka Decewicz z Pekao SA.

    Wcześniej MF podawało, że wartość oferty na przetarg 16 maja wyniesie 800 mln zł-1 mld zł.

    MF podało również, że 18 maja wykupi bony o wartości 1 mld zł.

    Decewicz uważa, że rentowność bonów spadnie w poniedziałek do 5,13 proc. z 5,23 proc. na poprzednim przetargu.

    "Jest to pierwszy przetarg w tym miesiącu. Na rynku jest dużo wolnych środków, co może spowodować, że popyt będzie relatywnie duży, bliski 3 mld zł. Średnia rentowność będzie w granicach 5,13 proc." - powiedziała.

    "Zważywszy, że do wykupu są bony o wartości 1 mld zł, na rynku pozostanie jeszcze 400 mln zł" - dodała.

    Na rynku bonów jest dość stabilnie, rentowność rocznych papierów na rynku wtórnym waha się w przedziale 5,15-5,20 proc.

    Na ostatnim przetargu rentowność bonów rocznych spadła do 5,231 proc. z 5,330 proc. na poprzednim przetargu, a resort finansów sprzedał całą oferowaną pulę tych papierów o wartości 800 mln zł.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Analitycy: Popyt na bony w poniedziałek blisko 3 mld zł